Aile hekimliği polikliniğine başvuran 50-69 yaş arası bireylerde kolon kanseri farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of colon cancer awareness in individuals between the ages of 50-69 WHO applied to the family medicine outpatient clinic department
- Tez No: 629298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Onkoloji, Family Medicine, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 50-69 yaş arası bireylerin kolon kanseri hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirerek, birincil ve ikincil koruma hakkındaki farkındalık düzeyini saptama amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızı 2019 yılı 1 Nisan ve 1 Ekim ayları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde yürüttük. Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran, 50-69 yaş arası 412 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve kolorektal kanserin farkındalığını değerlendirmek amacıyla literatür eşliğinde hazırlanan anketi yüz yüze görüşme ile uyguladık. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi SPSS 21.0 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine the level of awareness about primary and secondary protection by evaluating information, attitudes and behaviors of individuals aged 50-69 who applied to the Family Medicine outpatient clinic about colorectal cancer (CRC). Material and Method: We conducted this study between April 1 and October 1, 2019 at the Eskişehir Osmangazi University Family Medicine outpatient clinic. 412 people aged 50-69 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic were included in the study. In order to evaluate the sociodemographic characteristics of the participants and the awareness of colorectal cancer, we applied the questionnaire prepared in line with the literature to the participants through a face-to-face interview. The analysis and evaluation of the data was done with SPSS 21.0.