Mülteci ve Türk kadınlarında kronik pelvik ağrı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of chronic pelvic pain and quality of life in refugee and Turkish women
  1. Tez No: 629299
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı mülteci ve yerel kadınlarda kronik pelvik ağrı(KPA) sıklığının saptanması, KPA ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Çalışma Mayıs-Ekim 2019 tarihleri arasında Sivrihisar Aile Sağlığı Merkezine başvuran yerel kadınlar ve ESOGÜ Kadın Sağlığı Danışma Merkezine başvuran mülteci kadınlar üzerinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 283 yerel kadın ve 278 mülteci kadın çalışma grubunu oluşturdu. Yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu(WHOQOL-BREF) ile, depresyon, anksiyete ve stres ise Depresyon Anksiyete Stres Skalası-21(DASS-21) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu lojistik regresyon analizi kullanıldı. Kronik pelvik ağrı sıklığı mülteci kadınlarda %41.0, yerel kadınlarda %19.1 olarak bulundu(
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the frequency of chronic pelvic pain(CPP) in refugee and local women, to determine the factors associated with CPP and to evaluate the quality of life. The study is a cross-sectional study conducted on local women who applied to Sivrihisar Family Health Center and refugee women who applied to ESOGU Women's Health Counseling Center during May and October 2019. The study group consisted of 283 local women and 278 refugee women who are agreed to participate in the study. Quality of life was assessed by the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF), and depression, anxiety and stress were evaluated by Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21). Chi-square test, Mann Whitney U test, Spearman correlation analysis and multiple logistic regression analysis were used. The frequency of chronic pelvic pain was 41.0% in refugee women and 19.1% in local women (