İşletmelerde dönüşüm fonksiyonları stratejilerinin TKY yönelimli analizi
- Tez No: 62932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. METİN ÖZMUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın ortalarında temelleri ortaya konulan Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımı, günümüzde tüm dünya genelinde yaygın bir biçimde uygulanmaktadır. Sözü edilen yönetim biçimi, insan odaklılığını ve sürekli dönüşümü sağlayan yapısı sebebiyle gittikçe yaygınlaşmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi'nin, globalleşmeninde etkisiyle tüm dünya genelinde artan kabul görürlülüğü, işletmelerin de sürekli dönüşümü sağlama görüşü ile örtüşen bir yapı arzetmektedir. İşletmelerde basan artışının sürekli dönüşümle sağlanması, işletme faaliyetlerinde de dönüşümün gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu gereklilik son yıllar da gittikçe artan oranda işletme fonksiyonlarına yansıyan bir yapıyı arzetmektedir. İşletmelerin Ar-Ge, Verimlilik Yönetimi, Örgüt Geliştirme fonksiyonlarının Toplam Kalite Yönetimi ilkelerine entegre ederek, sürekli yapısal dönüşüm sürecine girmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The approach of Total Quality Management that emerged in the middle of the twentieth century has still been voed generally all over the world. This management form has become wide spread gradually because of its structure mat provides human focus and continuous transformation. The increasing acceptance of Total Quality Management all over the world by tehe effect ot globalization has presented a structure which adapts itself to the idea of having continuous transformation. Having the increase of success in businesses by the help of continuous transformation has brought up the need for the necessity of transformation in all business activities. The necessity, in recent years, has showed a structure that reflects to all business functions in a great deal for all businesses it is necessory to assume the continuous transformation process by integrating the functions of Research and Development (R&D), Productivity Management and organization Development into Total Quoality Management principles.