Çok ortaklı işletmelerde stratejik rekabet gücü analizi ve bir uygulama
- Tez No: 62933
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
uı ÖZET Çok ortaklı işletmeler, ülkemizde 1970'li yıllardan itibaren, yurt dışındaki işçilerin tasarruflarını birleştirerek yatırım yapma düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Ancak birçok çok ortaklı işletme, daha işin başında, faaliyetlerine son vermiştir. Bu başarısızlığın altında baza kişilerin kötü niyeti olsa da, asıl sebeplerden en önemlisi, stratejik düşüncenin ve profesyonel yönetim anlayışının bu işletmelerde yer edinememesidir. Bir başka ifadeyle çok ortaklı işletmeler,“amatör bir ruhla”kurulmuşlar, ancak profesyonel bir anlayış sergileyememişlerdir. Yönetim, işletmelerin başarısında en başta gelen etkendir. Rekabetçi baskının yüksek olduğu global dünyamızda, yönetim, işletmelerin rekabetçi tutumlarının sürdürebilmelerinde ve işletmenin varlığım rasyonel biçimde devam ettirebilmesinde en önemli fonksiyona sahiptir. Bu nedenle, işletmeleri kuran ve varlığım sürdürmek isteyen girişimciler (işletmeler), başarılı olmak ve rekabetçi tutumunu sürdürmek için, mutlaka gelişen yönetim model, teknik ve stratejilerinden haberdar olmak ve işletmelerinin uyguladıkları yönetime alternatif model olarak da bunları uygulamak zorundadırlar. Günümüzde çok ortaklı işletmeler, geçmişteki başarısızlıklarla karşılaşmak istemiyorlarsa, amatör ruhlarım, profesyonel bir anlayış ile güçlendirerek, stratejik bir yaklaşım sergilemelidirler. Bugün uluslararası işletmelerin uyguladıkları birçok yönetim model, teknik ve yöntemleri vardır. Stratejik Yönetim, Toplam Kalite Yönetimi, Sinerjik Yönetim, Benchmarking, Stratejik Rekabet Gücü Analizi bu model ve tekniklerden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Corporations having too many shareholders in our country, came into consideration starting from 1970's after bringing together savings of our workers working abroad in order to have an investment. However, most of these corporations put an end to their activities just in the beginning of business. The reason for this lack of success might be the concealed thought of some persons, but the main reason was that the absence of strategic thought and professional management sagacity. In other words, these corporations were established with an amatuer spirit but couldn't show any professional sagacity. Management is the most important factor in the success of companies. In todays world with very high competitive compression, management has an important role in order to ensure the competitive policy and the survival of the companies. For this reason, contractors establishing companies and trying for survival of them, to be successful and continue on competitive policy, must follow strictly new developing management models, technics and strategies and apply these models to their companies as an alternative models. Nowadays, corporations having too many shareholders, in order not to face with lack of success, must support their amateur spirit with professional sagacity and have strategic approach. Today, there are many management models, technics and strategies that are being used by multinational corporations. Strategic Management, Total Quality Management, Sinergic Management, Benchmarking and Strategic Competitive Power Analysis are some of these models and technics.