The effects of body dirtiness scores and teat profile on milk yield and quality in holstein-friesian cows raised in some dairy cattle farms in Aydın province
Aydın ilinde bazı süt sığırı işletmelerinde yetiştirilen siyah-alaca ineklerde vücut kirlilik puanları ile meme başı profilinin süt verim ve kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 629333
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aydın ilinde farklı süt sığırı işletmelerinde yetiştirilen Siyah-Alacaların vücut kirlilik puanları ile meme başı profilinin süt verim ve kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, 8 farklı işletmede yetiştirilen toplam 265 baş ineğin sabah süt verimi (SSV, kg) ile 9 işletmedeki 432 ineğin vücut kirlilik puanı (VKP), meme başı puanı (MBP), yağ oranı (YO, %), yağsız kuru madde oranı (YKMO, %) ve somatik hücre sayısı (SHS, hücre/ml) kullanılmıştır. SSV ile ilgili olarak, işletme ve laktasyon dönemi etkileri önemli (P0.05). YO ve YKMO ortalamaları sırasıyla %3.58±0.039 ve %10.14±0.032 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of body dirtiness score and teat profile on milk yield and quality in Holstein-Friesian dairy cattle raised in some dairy farms in Aydın Province. In this study, a total of 265 Holstein-Friesian (HF) cows raised in 8 different farms were used for morning milk yield (MMY, kg). Besides, 432 HF cows raised in 9 different farms were sampled for the determination of body dirtiness score (BDS), teat score (TS), fat content (FC, %), non-fat dry matter content (NFDMC, %) and somatic cell count (SCC, cell/ml). Regarding MMY, the effects of farm and the lactation stage were statistically significant (P0.05). As a result, BDS having no significant effect on milk quality, reduction of TS, which is under the influence of machine milking and management, can contribute to the increase of milk quality by lowering the SCC level in raw milk.