Genelleştirilmiş kompleks k-Horadam dizisi ile genelleştirilmiş gaussıan k-Horadam dizisi ve r-Hankel matrisler
Generalized complex k-Horadam sequence, generalized gaussian k-Horadam sequence and r-Hankel matri̇ces
  1. Tez No: 629339
  2. Yazar: HASAN GÖKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada başlangıç şartları verilen genelleştirilmiş kompleks k-Horadam dizisi ve genelleştirilmiş Gaussian k-Horadam dizisi rekürans bağıntılarıyla tanımlanmış ve bu dizilerin temel özellikleri incelenmiştir. Bu dizilerin kısmı toplam formülleri elde edilmiştir. Daha sonra bu sayı dizileri için önemli bazı eşitlikler verilmiştir. Hankel matris yardımıyla r-Hankel matris tanımlanmış, elemanları genelleştirilmiş kompleks k-Horadam ve genelleştirilmiş Gaussian k-Horadam sayılarından oluşan bu matrislerin normları hesaplanmıştır. Ayrıca elemanları bazı sayı dizileri olan bu matrislerin norm değerleri için hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study generalized complex k-Horadam sequence, and Gaussian k-Horadam sequence with initial conditions are defined by means of their recurrence connections and main principles of these sequences are examined. Subsequently, certain significant equations are given for these numerical sequences. r-Hankel matrix is defined in wiev of Hankel matrix. Moreover, the norms of these matrices, whose constituents are composed of generalized complex k-Horadam and generalized Gaussian k-Horadam numbers, are computed. In addition, calculations are conducted for the norm values of these matrices, some of whose constituents are composed of certain numerical sequences.