Investigation of multi-focus image fusion
Çok odaklı görüntü füzyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 629369
  2. Yazar: SULTAN SEVGİ TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada görüntü işleme alanının alt dalı olan çok odaklı görüntü füzyonu konusu üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Tezin amacı, mevcut çok odaklı görüntü füzyon yöntemlerinin başarılı yönlerinden faydalanan ve eksik yönlerini tamamlayan yeni ve etkili bir Çok Odaklı Görüntü Füzyon yöntemi önermektir. Çok odaklı görüntü füzyonunun hedefi, odaklı ve odak-dışı pikselleri ayırt ederek tamamen odaklı bir görüntü sunabilmektir. Yapılan literatür taramasıyla, pikselleri ayırt etmede kenar bilgisinin önemine dikkat çekildiği fark edilmiştir. Bu yaklaşımla, orijinal kaynak resimlerden gradyan resimler elde edilmiş ve odaklı/odak-dışı pikseller arasındaki farkın ortaya çıkması sağlanmıştır. Energy of Gradient (EOG) ve Standart Sapma fonksiyonları yardımıyla gradyan resimler üzerinde odak ölçümü yapılmıştır. Son olarak oluşan hatayı minimize etmek için, çoğunlukla seçim (Majority Voting) yöntemi farklı pencere boyutları ile uygulanmış ve nihai görüntüye ulaşılmıştır. Önerilen yöntem yeni ve geleneksel yöntemlerden oluşan on yedi farklı çok odaklı görüntü füzyon teknikleriyle hem görsel hem de objektif açılardan karşılaştırılmıştır. Objektif değerlendirme için altı farklı niceliksel metrik kullanılmıştır. Önerilen yöntemin görsel değerlendirmeye göre umut vaat edici olduğu, objektif değerlendirmeye göre altı metrikten beşinde birinci olarak %83.3 oranında başarı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a study has been carried out on the multi-focus image fusion that is the sub-branch of the image processing area. The aim of this thesis is to propose a new and effective multi-focus image fusion method that takes advantage of the successful aspects of present methods and improves the missing aspects. The goal of multi-focus image fusion is to provide a completely focused image by distinguishing between focused and unfocused pixels. Based on the literature review, it has been noticed that the importance of edge information in distinguishing pixels is emphasized. It has been concluded that the difference between focused/ non-focused pixels can be revealed more clearly with gradient images rather than the original images. The energy of Gradient (EOG) and standard deviation functions have been used as the focus measurement on gradient images. In order to minimize the error, the majority voting method is applied with different window sizes for the final fusion. The proposed method has been compared with seventeen different new and traditional multi-focus image fusion techniques both visually and objectively. Six different quantitative metrics have been used for objective evaluation. It has been observed that the proposed method is promising according to visual evaluation and 83.3% success has been achieved by being first in five out of six metrics according to objective evaluation.