Mikrobiyal gübre kullanımının patlıcan (Solanum melongena L.) ve lahana (Brassica oleraceae var. capitata) fidelerinde büyüme ve gelişme üzerine etkileri
The effect of microbial fertilizer usage on growth and development in eggplant (Solanum melongena L.) and cabbage (Brassica oleraceae var. capitata) seedlings
- Tez No: 629371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu yüksek lisans tez araştırması mikrobiyal bir gübrenin, patlıcan (Solanum melongena L.) ve lahana (Brassica oleraceae var. capitata) tohumlarında çıkış oranı, çıkış süresi, fide boyu, fide kalınlığı, epikotil uzunluğu, hipokotil uzunluğu, klorofil miktarı ve bitki besin elementi içerikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada bitkisel materyal olarak Partner F1 patlıcan ve Fieldglory F1 lahana çeşitleri kullanılmış, fideler %70 torf + %30 perlit karışımında yetiştirilmiştir. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü ve 6 uygulama olarak yürütülmüş ve her tekrarlamada 40 adet bitki yer almıştır. Çalışma kapsamında GS (geleneksel fide yetiştiriciliği), M-1 (tohum ekiminden sonra 1 kez mikrobiyal gübreli sulama), M-2 (tohum ekiminden sonra 2 kez mikrobiyal gübreli sulama), M-3 (tohum ekiminden sonra 3 kez mikrobiyal gübreli sulama), MB (tohumları mikrobiyal gübreli suda bekletme), SB (Tohumları 24 saat suda bekletme) olmak üzere toplam 6 uygulamaya yer verilmiştir. Araştırmada çıkış yüzdesi (%), ortalama çıkış süresi (gün), çıkış indeksi, çıkış hızı (gün), fide kalınlığı (mm), fide uzunluğu (cm), hipokotil uzunluğu (cm), epikotil uzunluğu (cm), gerçek yaprak sayısı (adet/bitki), klorofil miktarı, fidelerde yaş ve kuru ağırlık (g), fidelerdeki makro (%) ve mikro element içerikleri (ppm) kriterleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, patlıcan ve lahana tohumlarının mikrobiyal gübreli suda bekletmenin çimlenmeyi engellediği görülmüştür. Patlıcanda çıkış yüzdesi, ortalama çıkış süresi ve çimlenme indeksinde mikrobiyal gübre uygulamalarının etkileri kontrol grubundan düşük çıkmış, çıkış hızını ise olumlu yönde kısaltmıştır. Patlıcanda fide, hipokotil ve epikotil uzunluğu M-1'de en yüksek olarak bulunurken, gerçek yaprak sayısı en yüksek M-3'de, yaş ağırlık M-1'de ve kuru ağırlık SB'de belirlenmiştir. Makro elementlerden N ve P en fazla GS'de, K içeriği M-3'de, Ca ve Mg ise M-1'de tespit edilirken, mikro elementlerden Mn en yüksek M-2'de, Zn M-1'de, Cu ise M-3'de bulunmuştur. Lahanada incelenen kriterler açısından en yüksek çıkış yüzdesi M-2'de, en kısa ortalama çıkış süresi M-1'de, en yüksek çıkış indeksi M-1'de ve en hızlı çıkış hızı ise M-3'de saptanmıştır. En yüksek fide kalınlığı değeri M-1'de, fide uzunluğu, hipokotil ve epikotil uzunluğu SB'de gözlenirken, klorofil miktarı M-2'de, yaş ağırlık ve kuru ağırlık M-1'de en yüksek olarak ölçülmüştür. Makro elementlerden N, P, K en yüksek M-2'de bulunurken, mikro elementlerden en yüksek Fe içeriği M-1'de, Mn içeriği SB'de, Zn içeriği M-3'de ve Cu içeriği M-1'de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The master thesis carried out to determine the effects of a microbial fertilizer on emergence rate, emergence time, seedling height, seedling thickness, epicotile height, hypocotyl height, chlorophyll content and plant nutrient contents in eggplant (Solanum melongena L.) and cabbage (Brassica oleraceae var. capitata). In the research, Partner F1 eggplant and Fieldglory F1 cabbage varieties were used as plant materials and seedlings were grown in a mixture of 70% peat + 30% perlite. The research was conducted as 4 repetitions and 6 applications according to the trial design of random parcels and there were 40 plants in each repetition. This study were included total 6 applications such as CG (conventional seedling cultivation), M-1 (irrigation with microbial fertilizer 1 time after sowing), M-2 (irrigation with microbial fertilizer 2 time after sowing), M-3 (irrigation with microbial fertilizer 3 time after sowing), MB (soaking the seeds in microbial fertilizer water), SB (soaking the seeds in water for 24 hours). Emergence rate (%), average emergence time (day), emergence index, emergence speed (day), seedling thickness (mm), seedling height (cm), hypocotyl height (cm), epicotile height (cm), true leaf number (number/plant), chlorophyll contents, fresh and dry weight (g/plant) in seedlings, macro (%) and micro element contents (ppm) criteria were examined in the study. According to the results of the research, it was observed that soaking eggplant and cabbage seeds in microbial fertilizer water prevented germination. The effects of microbial fertilizer applications in the eggplant on emergence rate, average emergence time and germination index were lower than the control group, but shortened the emergence speed positively. While the highest seedling, hypocotyl and epicotile heights were found in M-1 for eggplant, the highest number of true leaves in M-3, the highest wet weight in M-1 and the highest dry weight in SB were determined. In terms of N and P the highest values in CG, while the highest K content in M-3, the highest Ca and Mg contents in M-1 were determined. In respect of micro elements the highest Mn value in M-2, the highest Zn value in M-1, the highest Cu value in M-3 were found. The highest percentage of emergence in terms of the criteria examined in cabbage was in M-2. Also average emergence time, emergence index and emergence speed were found in M-1. While the highest seedling thickness in M-1, seedling, hypocotyl and epicotile heights in SB were observed, chlorophyll content in M-3, wet and dry weights in M-1 were measured. The highest N, P, K values were obtained from M-2 in terms of macro elements while Fe content in M-1, Mn content in SB, Zn content in M-3 and Cu content in M-1 were analysed as the highest.