Neodimyum (Nd) ve seryum (Ce) katkılı kalsiyum florürün (CaF2) termolüminesans (TL) özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the thermoluminescence(TL) characteristics of neodimium (Nd) and cerium (Ce) doped calcium fluoride (CaF2)
  1. Tez No: 629379
  2. Yazar: HASAN YAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Kalsiyum Florit'e (CaF2) Neodimyum (Nd) ve Seryum (Ce) katıhal sentez yöntemi kullanılarak katkılanmış ve elde edilen fosforların lüminesans özellikleri termolüminesans (TL) yöntemiyle incelenmiştir. Kalsiyum Florit'e (Nd) ve (Ce) katkılaması farklı sıcaklık ve kütle konsantrasyonlarında yapılmış ve uygun sıcaklık değerinin 900 °C, kütle konsantrasyonu ise Nd için 1%, Ce için 0.5% olduğu bulunmuştur. Ayrıca, belirlenen sıcaklık ve kütle konsantrasyonlarında CaF2'e Nd ve Ce ikisi birlikte çift katkılama yapılmıştır. Elde edilen toz materyal pelet haline getirilip, 10 Gy beta test dozuna maruz bırakılarak farklı filtrelerdeki ışıma eğrilerine bakıldı. Elde edilen sonuçlar ışığında TL çalışmaları için uygun filtrenin 410 nm olduğu görülmüştür. CaF2:Nd 1%,Ce 0.5% için doz cevap özelliği incelendiğinde 0.1 Gy'den 5 Gy'e kadar supralineer bölgede, 5 Gy'den 50 Gy'e kadar ise lineer bölgede olduğu, solma deneyinde ise dozimetrik amaçlar için kullanılabilecek 2. tepenin 55 gün sonra 15%'ni kaybettiği, tekrarlanabilirlik ölçümlerinde ise 10 çevrim sonucunda toplam sinyalin 2% oranında azaldığı görülmüştür. Ayrıca, farklı ısıtma hızları, başlangıçtaki artış, bilgisayarla ışıma eğrisi ayrıştırma (CGCD), yöntemleri kullanılarak tuzak parametreleri Ea, b ve s hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, luminescence properties of Calcium Fluoride (CaF2) phosphors doped with Neodymium (Nd) and Cerium (Ce) synthesized via solid state method were examined through thermoluminescence (TL) analysis method. Doping processes of Nd and Ce to CaF2 were applied at various temperatures and 900°C is determined as optimal reaction temperature while various mass concentrations and optimal percentages were determined as 1% and 0.5%, respectively for Nd and Ce. Furthermore, for indicated temperatures and mass concentrations, Nd and Ce were also doped to CaF2 at the same time. The powder material obtained was pelletized and then subjected to 10 Gy of beta test dose, and radiation curves in different filters were examined. In the light of the obtained results, the suitable filter for TL studies was found to be 410 nm. When the dose response feature for CaF2: Nd 1%; Ce 0.5% is examined, the supralineer region and linear region are found to be in the range of 0.1-0.5 Gy and 5Gy-50 Gy, respectively. It was observed that 2nd. maxima used for dosimetry purposes lost 15% of its intensity after 55 days, in the repeability measurements, after 10 cycles, the total signal was decreased by 2%. In addition, trap parameters Ea, b and s are calculated using various heating rates (VHR), initial rise, computerized glow curve deconvolution (CGCD) methods.