İşletmelerde finansal başarısızlık, koruyucu önlemler ve çözümleyici yaklaşımlar
  1. Tez No: 62938
  2. Yazar: FUNDA ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET İşletmeler, günümüzde gittikçe artan, yoğun bir rekabet ortamı içerisinde, faaliyetlerini sürdürmek zorundadırlar. Pazarların sınırlarının genişlemesi, hatta tamamen ortadan kalkması, girdi maliyetlerinin yükselmesi, ülkelerdeki ekonomik sorunlar, hükümetlerin ekonomi politikaları, rekabetçi fiyat düzeni, işletmelerin kendi bünyelerinden meydana gelen sorunlar ve benzeri birçok nedenden ötürü işletmeler finansal güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Bu güçlükler, işletmeleri, bazen, finansal başarısızlığın son noktası olan, iflasa kadar götürmektedir. Finansal başarısızlık, işletmeler için olduğu kadar ülke ekonomisi açısından da üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İşletmelerin finansal başarısızlıkları, işletmeye fon sağlayan ortakları, finans kuruluşlarını, sermaye piyasasını, yan sanayi ve hizmet birimlerini ve işletme sahiplerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca ülke ekonomisi açısından işsizliğin artması, ülke kaynaklarının rasyonel kullanılmaması ve buna bağlı olarak enflasyonun yükselmesi gibi birçok olumsuz sonucu da meydana getirmektedir. İşletmelerde finansal başarısızlık, bir süreç şeklinde ortaya çıkar. Bu sürecin ilk aşamasında, işletmenin performansında düşme görülür. Daha sonra önlem alınmazsa, işletmenin faaliyetlerini aksatan ve zorlaştıran bir konuma gelir ve ardından işletmenin iflası gerçekleşir. İşletmelerin finansal başarısızlığa uğramalarını engellemek için bu süreç dahilindeki başarı ve başarısızlık göstergelerinin net bir şekilde belirlenmesi ve başarısızlığa neden olan faktörlerin iyi analiz edilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, it is necessary for organizations to perform their activities in an increasingly intensive and competitive environment. Organizations face financial difficulties because of expansion of market borders or completely disappearance of them, increased input prices, economic problems in countries, economic policies of governments that are caused from organizations' own structures, and other factors. These difficulties, sometimes, take organizations to the last point of financial failure: Bankruptcy. Financial failure is a subject that has to be observed closely because of its importance in organizations and countries' economy. An organization's financial failure influences its partners that provide funds, financial organizations, money market, side-industry and service organizations, and its owners. Organizations' financial failure also causes an increase in unemployment, irrational usage of country's resources, and finally, high inflation. Financial failure in organizations appears as a process. At the first stage of this process, a decline is seemed in organizations' performance. After this, if necessary cautions are not taken, it starts to influence their activities in a bad way. And then, a bankruptcy appears for them. To prevent organizations' failure, success and failure factors have to be determined clearly and failure factors have to be analyze closely.