Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi sermaye piyasaları yönünden incelenmesi
The Privatization of state economic enterprises in Turkey and the examination in term of capital markets
  1. Tez No: 62939
  2. Yazar: O. FARUK BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bütün dünyada 1980'ü yıllarda ivme kazanan özelleştirme; ülkemizde 1983 yılından itibaren gündeme gelmiş ve en çok tartışılan konulardan birisi olmuştur. Kuruluş yıllarında Türkiye ekonomisinin gelişmesinde, toplumsal hayatın düzenlenmesinde çok büyük kalkılan olan Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) politik ve yönetim hataları eskiyen teknoloji nedeniyle ekonominin sırtına kambur kuruluşlar pozisyonuna düşmüşlerdir. Özelleştirme bir önlemler bütününün parçasıdır. Ekonomik olduğu kadar ideolojik bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Özelleştirme bir moda olarak değil, bilimsel çalışmaların bütünü olarak görülmesi gerekmektedir. Türkiye'nin kendine özgü koşullan, ekonomisi, stratejisi ve insanları gözönüne alınarak optimal çözümler bulunmalıdır. Her şeyden önce özelleştirmenin bir amaç değil, bir araç olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All over the world, especially in 1980' s privatization has became veiy important. This cave also had joined in the agenda of TURKEY since 1983 and, it has became one of the most important economical problem. At the begining of the TURKISH republic. The State Economic Enterprises (SEE) which have lots of advantages for the economic and social life, become a problem for the economy. Because of various reasons. Privatizations is a part of economic stabilization it's as ideological as it's an economial approach. We must consider it as globalization of scientific studyings. Optimal solitions must be found trough talking into accaunt of TURKEY'S aconomic & stategical conditions. In spite of everything we must not forget that privatizations is a tool not an arm.