Hipertiroidi cerrahisinde peroperatif kanamada preoperatif lugol kullanımının etkisi
The effect of preoperative lugol's iodine on intraoperative bleeding in patients with hyperthyroidism.
- Tez No: 629396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ERDİNÇ KAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Hipertiroidi cerrahisinde tiroid krizlerini önlemek ve glandın vaskülaritesini azaltmak hayati önem taşır. İnorganik lugol, tiroid krizi olan hastaları tedavi etmekte ve tiroidektomi öncesi tiroid vaskülaritesini azaltmak için kullanılır. Bu çalışmamızda hipertiroidili hastaların cerrahisi sırasında oluşabilecek kanamada preoperatif kullanılan lugol solüsyonlarının etkisi araştırılmıştır. Materyal ve metod: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. ve 4. Genel Cerrahi Klinikleri'nde Kasım 2009 - Nisan 2010 tarihleri arasında hipertroididen hazırlanma nodüler guatr, multinodüler guatr ve Graves hastalığı tanıları ile polikliniğimize başvuran 40 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. 20 hastaya preoperatif dönemde on gün süre ile günde üç defa on damla oral lugol solüsyonu (0.8 mg iodine/damla) başlandı (Grup 1). Kalan 20 hasta ise oral lugol solüsyonu kullanmadı (Grup 2). Preoperatif tüm hastalara kan biyokimyası, TSH, FT3, FT4, tiroglobulin, antitiroglobulin, tiroid sintigrafisi, ultrasonografi, akciğer grafisi, pıhtılaşma fonksiyon testleri, hepatit markerleri, EKG bakıları ile endokrinoloji ve indirekt laringoskopi için kulak burun boğaz konsültasyonları yapıldı. Ameliyat öncesinde bütün hastalar antiroid ilaçlar ile ötiroid hale getirildi. Bulgular: Hastaların 24'ü (% 60) hipertiroididen hazırlanma toksik nodüler guatr ve 16'sı (% 40) Graves tanısı almıştı. Olguların yaş ortalamaları 43.97 (± 9.25) olup, en genç hasta 25 ve en yaşlı hasta 63 yaşında idi. Hastaların 31'i (%77) kadın, 9'u (%23) erkek idi. Kontrol grubundaki ortalama kan akım hızı ve direnç indeksi (Dİ), sırasıyla 21.32 ± 8.06 ml/dk ve %0.62 ± 0.09 idi. Lugol solüsyonu tedavisinden sonra, Graves'li hastaların ortalama bazal kan akımı, tedaviden sonraki değerlerden önemli oranda düşüktü ancak istatistiksel olarak iki grup arasında fark saptanmadı (sırasıyla 58.61 ±49.27 ve 98.69 ± 81.71 mL/dk, p = 0.231). Tedavinin sonunda, Dİ, tedaviden önceki bazal değerlerden farklı değildi bu değer istatistiksel olarak da anlamlı bulunmadı (%0.75 ± 1.09 karşılık %0.77 ± 1.09; p = 0.398). Lugol solüsyonu tedavisiyle birlikte, RI % 0.75 ± 1.09 lik bir ortalama değere ulaşmıştır ve bu değer kontrol grubu değerine (% 0.62 ± 0.91) yakındır. Lugol solüsyonuyla tedaviden önce ve sonra, hastalardaki tiroid hacmi ve tiroid hormonu seviyeleri arasında önemli bir fark yoktu. Tiroidektomi öncesi lugol kullanımı ile kan akım hızı, tiroid vaskülarizasyonu ve intraoperatif kan kaybı arasında negatif korelasyonlar bulundu. Lugol tedavisi; kan akım hızı ve kan kaybı oranlarında sırasıyla 15.5 kat ve 21 kat düşüşlere neden oldu. Lojistik regresyon analizlerine göre, preoperatif lugol kullanımını, intraoperatif kan kaybının tek önemli bağımsız belirleyicisiydi. Sonuç: Tiroidektomi öncesi Lugol solüsyon tedavisi, kan akım hızı ve intraoperatif kan kaybının önemli bağımsız belirleyicileri olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun yanında, preoperatif Lugol solüsyon tedavisi, kan akış oranını, tiroid vaskülaritesini ve tiroidektomi esnasındaki intraoperatif kan kaybını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In hypertiroidy surgery, reducing gland's vascularity and avoiding thyroid crisis is vital. Inorganic lugol is used in order to cure the patients' thyroid crisis and reducing thyroid vascularity. İn this study we searched the effects of lugol solutions, used preoperatively, on the surgical bleedings of hyperthyroidic patients. Material and methods: 40 patients diagnosed as Graves, multinoduler goitre, noduler goitre were collected between november 2009 and april 2010 in 1st and 4th general surgery department of İzmir Atatürk ….. Hospital. 20 patients were given ten gutt tid of lugol solution(group 1). Rest of 20 didn't use lugol solution(group 2). Preoperatively biochemistry, TSH, fT3, fT4, thyroglobulin, antithyroglobulin,thyroid sintigraphy, USG, PAAC, markers, ECG were obtained and endocrinological consultation and indirect laryngoscopical evaluation were made. Before surgery all patients became euthyroid by using antithyroid drugs. Results: 24 patients(%60) were diagnosed as toxic noduler goitre while 16 (%40) were Graves, all of were hyperthyroidic.the mean patients' age was 43.97(±9.25) witha range of 25-63. 31(%77) were female and 9 (%23) were male.mean blood flow rate and resistance index (RI) in control group were 21.32±8.06 ml/min and %0.62±0.09 consecutively. After lugol solution theraphy, basale blood flow rate of graves' patients were much more lower than from the rate after theraphy however statistically there was no difference between groups (consecutively 58.61±49.27 and 98.69±81.71 ml/min) . the result of RI after theraphy wasn't different from the result before theraphy and statistically wasn't meaningfull (%0.75±1.09 versus %0.77±1.09; p: 0.398). with the lugol solution theraphy RI reached to a mean value of %0.75±1.09and that's close to the value(%0.62±0.91) of control group. Before and after the lugol solution theraphy there was no difference between thyroidal volume and level of hormones. There was a negative correlation between lugol theraphy before thyroidectomy and blood flow rate, thyroid vascularization and intraoperative blood loss. Lugol theraphy caused 15.5 and 21 fold decrease in blood flow rate and blood loss consecutively. According to logistic regression analysis preoperative lugol usage was the only independent indicator of intraoperative blood loss. Conclusions: we found out that lugol solution usage before thyroidectomy was an important independent indicator of intraoperative blood flow rate and blood loss. Beside this preoperative lugol theraphy reduced blood flow rate, throid vascularity and intraoperative blood loss during thyroidectomy.