Total kalça artroplasti ameliyatı olan hastalarda perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğunun postoperatif iyileşme sürecine etkileri
Effects of peri-capsular nerve group (PENG) block on postoperative recovery in patients with total hip arthroplasty surgery
  1. Tez No: 833976
  2. Yazar: DİCLE DERİ TURKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda total kalça artroplasti(TKA) ameliyatı olan hastalarda perikapsüler sinir grubu (PENG) bloğunun postoperatif iyileşme sürecine etkileri araştırılmıştır. Çalışmadaki öncelikli amaç, TKA cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif PENG bloğunun postoperatif ağrı, opioid ihtiyacı, mobilizasyon süresi, kalça eklem açıklığı, hastane kalış süresine etkisinin araştırılmasıdır. İkincil amaç ise yan etkilerinin olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler Çalışma Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde 11.08.2022 tarihli ve 254 karar no'lu etik kurul onayı ile 01.02.2023-01.10.2023 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 40-85 yaş arası TKA cerrahisi uygulanan ve American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru 1-3 toplam 60 hasta dahil edildi. Prospektif randomize kontrollü çalışmamızda hastalar PENG blok yapılan ve PENG blok yapılmayan olarak kapalı zarf yöntemi ile rastgele iki gruba ayrıldı. Grup P: PENG blok yapılanlar (n:30) ve Grup C: PENG blok yapılmayanlar (kontrol grubu) (n: 30) olarak gruplandırıldı. Hastaların yaşı, kilosu, boyu, VKİ, cinsiyeti, ASA skoru, yandaş hastalıkları, cerrahi süresi kaydedildi. Perioperatif hemodinamik veriler kalp atım hızı ve ortalama arter basıncı belirtilen zamanlarda kaydedildi (T0: başlangıç, T1: Spinal anestezi sonrası 30. dakika, T2: Cerrahi işlem bitiminde, T3: Derlenme ünitesinde 30. dk). Her iki grup hastada postoperatif derlenme ünitesinde 30.dk, 12., 24. ve 48. saatlerde VAS skoru, postoperatif 24 saat içindeki ilk ek opioid analjezi zamanı ve toplam opioid dozu, 24. saat kalça eklem hareket açıklığı (fizyoterapist tarafından gonyometre ile kalça fleksiyon açısı ölçüldü), mobilizasyon zamanı, hastanede kalış süresi ve olası yan etkiler (motor blok, bulantı, kusma, anaflaksi, sinir hasarı) kaydedildi. Bulgular Grup P'nin yaş ortalaması 63,4 ± 12,0 idi. Grup C'nin yaş ortalaması 64,3 ± 11,7 idi. Grup P'nin %56,7'si, Grup C'nin %63,3'si kadın idi. Kontrol ve PENG grubu arasında hastaların yaş, cinsiyet dağılımında anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında hastaların kilo, boy, VKİ değerinde anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında ASA skorunda anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında diabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), hipotiroidi, atrial fibrilasyon varlığında anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında cerrahi sürede anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi (Tablo-2). Kontrol ve PENG grubu hastalarında yan etki oranında anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında T0, T1, T2, T3 zamanı kalp tepe atımı değerinde anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında T0, T1, T2, T3 zamanı ortalama arter basıncında anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. Kontrol ve PENG grubu arasında T3 zamanı VAS skorunda anlamlı (p>0.05) farklılık görülmedi. PENG grubunda işlem sonrası 12., 24. ve 48. saat VAS skoru kontrol grubundan anlamlı (p0.05) farklılık görülmedi. Sonuç Çalışmamızda PENG blok uygulanan hastalarda postoperatif ağrı ve toplam opioid tüketiminde azalma, ilk ek analjezik zamanınında uzama, kalça eklem açıklığında artış, mobilizasyon süresinde kısalma olduğunu tespit ettik. PENG bloğun TKA cerrahisinde postoperatif ağrı kontrolünde multimodal analjezinin bir parçası olarak etkin ve güvenli bir analjezi yöntemi olduğu sonucuna vardık. Anahtar kelimeler Multimodal analjezi, perikapsüler sinir grubu (PENG) blok, total kalça artroplastisi
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the effects of pericapsular nerve group (PENG) block on postoperative recovery in patients undergoing total hip arthroplasty (THA) surgery. The primary aim of the study was to investigate the effect of preoperative PENG block on postoperative pain, opioid requirement, mobilization time, hip joint patency, and length of hospital stay in patients undergoing THA surgery. The secondary aim is to determine whether there are side effects. Materials and Methods The study was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Umraniye Training and Research Hospital between 01.02.2023-01.10.2023 with the approval of the ethics committee dated 11.08.2022 and the decision number was 254. A total of 60 patients aged 40-85 years who underwent THA surgery and ASA physical status 1-3 were included in the study. In our prospective randomized controlled study, patients were randomly divided into two groups using closed envelope method to receive either a PENG block or no block (control group). Group P: patients who underwent PENG block (n:30) and Group C: patients who did not undergo PENG block (control group) (n:30). Age, weight, height, BMI, gender, ASA score, comorbidities, and duration of surgery datawere recorded. Perioperative hemodynamic data including heart rate and mean arterial pressure were recorded at the indicated times (T0: baseline, T1: 30 minutes after spinal anesthesia, T2: at the end of the surgical procedure, T3: 30. minutes in the recovery unit). In both groups of patients, postoperative VAS score at 30 min. in the recovery unit, 12., 24.and 48.hours, time of first additional opioid analgesia and total opioid dose within 24 hours, hip range of motion at 24.hours (hip flexion angle was measured with a goniometer by a physiotherapist), mobilization time, the length of hospital stay and possible side effects (motor block, nausea, vomiting, anaphylaxis, nerve damage) were recorded. Results The mean age of group P was 63.4 ± 12.0 years. The mean age of Group C was 64.3 ± 11.7 years. 56.7% of Group P and 63.3% of Group C were female. Age and gender distribution of the patients were not significantly different (p>0.05) between the control and PENG groups. Weight, height and BMI of the patients were not significantly different (p>0.05) between the control and PENG groups (Table-2). ASA score was not significantly different (p>0.05) between the control and PENG group (Table-2). The presence of diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), hypothyroidism, atrial fibrillation was not significantly different (p>0.05) between control and PENG group patients (Table-2). Duration of surgery was not significantly different (p>0.05) between the control and PENG group (Table-2). The rate of side effects was not significantly different (p>0.05) between control and PENG group patients (Table-2). There was no significant (p>0.05) difference in heart rate at T0, T1, T2, T3 between the control and PENG groups. Mean arterial pressure at T0, T1, T2, T3 time were not significantly different (p>0.05) between control and PENG group (Table-3). VAS score at T3 time was not significantly different (p>0.05) between control and PENG group. In the PENG group, the VAS scores at the 12th hour, 24th hour and 48th hour after the procedure were significantly (p0.05) between the control and PENG groups (Table-5). Conclusion In our study, we found a decrease in postoperative pain and total opioid consumption, prolongation of the first additional analgesic time, increase in hip joint patency, and shortening of mobilization time in patients treated with PENG block. We concluded that PENG block is an effective and safe analgesia method as a part of multimodal analgesia for postoperative pain control in THA surgery. Key words Multimodal analgesia, pericapsular nerve group (PENG) block, total hip arthroplasty