Sivil toplum kuruluşlarının yasama sürecine katılımı
Participation of non-governmental organizations in the legislative process
  1. Tez No: 629417
  2. Yazar: KARDELEN KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERSOY KONTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sivil toplumun ortaya çıkması, devlet alanını etkilemesi, sivil alanda belirlenen ihtiyaçların devletin düzenlemelerinde kendini bulabilmesi uzun ve karmaşık bir tarihsel sürecin ürünüdür. Tarihsel süreç içinde toplumsal sorunların değişmesi devlet ile sivil toplum arasındaki ilişkide tarafların rollerinin de farklılaşmasına yol açmıştır. Antik Yunan'dan 18. Yüzyılın ortalarına kadar devlet ile sivil toplum arasında bir ayrım görülmezken sonraki dönemlerde devlet eksenli siyasal düşünce taraftarları ve birey eksenli siyasal düşünce taraflarınca kavrama yüklenilen anlamlarda farklılık görüldüğü tespit edilmiştir. Modern sivil toplum anlayışında ise, sivil toplumun devleti sınırlamada ve demokrasiyi güçlendirmede elzem olduğu düşüncesi hakimdir. Sivil toplum kuruluşları, sivil toplumun örgütlenmiş ve kurumsallaşmış halidir. Gönüllü ve kar amacı gütmeksizin bir araya gelen bireylerce oluşturulan sivil toplum kuruluşlarının birçok işlevi olduğu görülmekle birlikte çalışmada, siyasal işlevleri doğrultusunda yasama sürecinde sivil toplum katılımının etkinliği tartışılmıştır. Yasama süreci, karar alma sürecinin en önemli basamağıdır. Günümüzde yasama sürecinde sivil toplum kuruluşlarının rol almasının önemi sıklıkla vurgulanmaktadır ancak katılımın nasıl sağlanması gerektiği yönünde oldukça sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmada Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının yasama sürecine katılımı tartışılmış ve katılıma ilişkin sorunlar tespit edilmiştir. Farklı ülkelerden örnekler ışığında Türkiye'de etkili sivil toplum katılımı için yapılması gerekenler üzerine öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The occurrence of civil society, its impact on the state, the inclusion of their needs in the state' s regulations are the outcomes of a long and complex historical process. The change of social problems in this historical process has led to the differentiation of the parties' roles in the relationship between the state and the civil society. From Ancient Greece until the middle of 18th century, there was no identification of difference between the state and civil society, however, in the following periods, it is observed that different meaning has been ascribed to the concept of civil society by the supporters of political thought centered state axis of political thought is taken into consideration. According to the modern approach, the idea of civil society is essential for limiting the state and strengthing democracy prevails. Non-governmental organizations are the organized and institutionalized state of civil society. Although it is seen that non-governmental organizations formed by volunteers and non-profit individuals have many functions, the effectiveness of civil society participation in the legislative process in line with their political functions was discussed. Today, the importance of the role of non-governmental organizations in the legislative process is frequently emphasized, but there is a limited number of studies on how to ensure participation. Participation in the legislative process of civil society organizations in Turkey discussed issues relating to participation in the study was identified. Suggestions on what to do for the effective participation of civil society in Turkey in light of the examples of other countries have tried to.