All-sutür ankor materayali ile onarım yapılan rotator cuff yırtıklı hastaların klinik sonuçları ve pullout (yerinden çıkan) ankorların nedenlerinin araştırılması
Clinical results of the patients of rotator cuff rupture repaired with all suture anchor material and the investigation of the causes of pulled out anchor
  1. Tez No: 629466
  2. Yazar: İBRAHİM PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Omuz eklemi sportif ve günlük yaşamsal aktivitelerin yerine getirilebilmesi açısından önemlidir. Eklem işlevinin büyük bir kısmını rotator manşet kası oluşturmaktadır. Rotator manşet yırtıklarında konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Rotator manşet tamirlerinin başarısını artırmak için birçok cerrahi teknik tanımlanmış ve materyal geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, all-sütür ankor materyali ile rotator manşet onarımı yapılan hastaların klinik sonuçlarını ortaya koymak, sonuçları literatürdeki diğer ankor materyalleri ile karşılaştırmak ve pullout olduğu durumların nedenlerini belirlemektir. Kliniğimizde, Ocak 2015-Aralık 2018 tarihleri arasında klinik ve radyolojik olarak rotator manşet yırtığı tanısı konulan 131 hastaya all-sütür ankor ile artroskopik tek sıra tekniğiyle rotator manşet tamiri yapılmıştır. Hastaların 79'u kadın (%60,3), 52'si erkek (%39,7) ve ortalama yaşları 60,78 (35-80) yıl olarak hesaplanmıştır. Hastalar ortalama 28,63 ay (14 ay-54 ay) takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shoulder joint is important for the sportive and lifetime activities. Rotator cuff muscles are the major functional structures of the shoulder joint. Surgical and conservative treatment methods are used in rotator cuff tear. To improve the success rate of rotator cuff tear repair many of surgical techniques and materials were developed. The aim of this study is to reveal the clinical results of the patients with rotator cuff tear and repaired with all suture anchor material, comparise the results with the other anchor materials in literature and investigate the reasons of the pullout situation. In our clinic, 131 patients were diagnosed rotator cuff tear with clinical and radiological methods repaired with all suture anchor arthroscopic single row technique between January 2015 to December 2018. 79 patients were female(60.3%), 52 patients were male(39.7%) and the average age was calculated as 60.78(35 to 80).