Artroskopik bankart tamirinde metal ankor ile yumuşak ankor kullanımının klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması
Clinical and radiological comparison of using metal anchor and soft anchor in artroscopic bankart repair
  1. Tez No: 680085
  2. Yazar: ENES ULUYARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ÖÇGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tekrarlayan anterior omuz instabilitesi tedavisi amacıyla uygulanan artroskopik bankart tamirinde tespit materyali olarak kullanılan metal ankorlar ile yumuşak ankorları klinik ve radyolojik olarak kıyaslamak amaçlandı. Çalışmaya tekrarlayan anterior omuz instabilitesi nedeniyle artroskopik bankart tamiri uygulanan 51 hasta dahil edildi. Hastaların tamamı günlük aktivitelerinde instabilite nedeniyle kısıtlılık yaşayan aktif bireylerdi. Hill-Sachs, kemik Bankart veya SLAP lezyonu olan hastalar, çok yönlü instabilitesi olan hastalar ve kendi isteğiyle omuzunu çıkaran hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar iki gruba ayrıldı ve ilk gruba tamir materyali olarak metal ankor kullanılan hastalar dahil edilirken, ikinci gruba yumuşak ankor kullanılan hastalar alındı. Birinci grupta ortalama yaş 26.9±6.1 iken, ikinci grupta ortalama yaş 25.8±5.6 olarak hesaplandı. Birinci grupta 23 (%95.8) hasta erkek ve bir (%4.2) hasta kadındı. İkinci grupta ise 24 (%88.9) hasta erkek ve üç (%11.1) hasta kadındı. Her iki grupta da çıkık sayısı en az beşti. Klinik muayenelerde instabilite testlerinin pozitif olması ve hastalarda çıkık korkusu bulunması ile radyolojik tetkikler birleştirilerek hastaların ameliyat kararları verildi. Klinik sonuçlar Rowe ve Constant skorlamaları ile değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme ise cerrahi sonrası erken dönemde ve son kontrolde çekilen omuz grafileri ile yapıldı. İlk çıkıktan ameliyata kadar geçen süre, birinci grupta medyan 3 (1-16) yıl ve ikinci grupta medyan 3 (1-15) yıl olarak bulundu. İncelenen iki grubun ilk çıkıktan ameliyata kadar geçen süre medyan değerleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanamadı (p=0.662).
Özet (Çeviri)
It was aimed to clinically and radiologically compare metal anchors and soft anchors used as fixation material in arthroscopic bankart repair applied for the treatment of recurrent anterior shoulder instability. 51 patients who underwent arthroscopic bankart repair due to recurrent anterior shoulder instability were included in the study. All of the patients were active individuals who had limitations in their daily activities due to instability. Patients with Hill-Sachs, bony Bankart or SLAP lesions, patients with multidirectional instability, and patients who willingly dislocated their shoulders were not included in the study. The patients were divided into two groups and the first group included the patients who used metal anchors as repair material, while the second group included the patients who used soft anchors. While the mean age in the first group was 26.9±6.1 years, the mean age in the second group was calculated as 25.8±5.6. In the first group, 23 (95.8%) patients were male and one (4.2%) patient was female. In the second group, 24 (88.9%) patients were male and three (11.1%) were female. The number of dislocations was at least five in both groups. With the positive instability tests and the fear of dislocation in the clinical examinations, the patients' surgical decisions were made by combining the radiological examinations. Clinical outcomes were evaluated with Rowe and Constant scores. Radiological evaluation was made with shoulder radiographs taken in the early postoperative period and at the last follow-up. The median time from first dislocation to surgery was 3 (1-16) years in the first group and 3 (1-15) years in the second group. There was no statistically significant difference between the median time from the first dislocation to the surgery of the two groups examined (p=0.662).