7-11 yaş aralığındaki çocuklarda görülen dental kaygı sıklığı ile diş çürüğü arasındaki ilişki
Prevalance of dental anxiety in 7-to-11 years old children and its relationship to dental caries
- Tez No: 629486
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dental korku, diş tedavisi sırasında ortaya çıkan spesifik tehdit edici durumlara karşı gösterilen olumsuz duygusal bir reaksiyondur. Dental kaygı ise dental işlemler sırasında korkunç tecrübeler yaşanılabileceği konusunda duyulan endişe, kontrolün yitirilmesi ve buna bağlı anormal emosyonel tavırlar sergilenmesi olarak tanımlanır. Dental korku ve kaygının, diğer pek çok korkudan ayrı tutulması ve bu kadar önemli bir çalışma alanı olmasının sebebi; korkunun neticesinde ciddi ağız sağlığı problemlerinin oluşmasıdır. Dental kaygı ve dental korku, çocuk ve ergenlerin problemleri arasında dikkate değer düzeyde yer almaktadır. Bazı çocuklar dental tedavileri kabul ederken, bazıları; diş hekimi koltuğunda oturmayı, muayene edilmeyi ve tedavi protokolünü, olumsuz duygusal reaksiyonlar göstererek ciddi şekilde reddetmektedir. Dental kaygı düzeyi yüksek olan bireylerde, tedavi gereksinimlerini ertelemeleri ile paralel olarak, yaşam kalitelerinin düştüğü, tedaviden kaçınma ve diş çürüğü görülme sıklığının arttığı belirtilmiştir. Dental kaygısı olan hastalar diş hekimine genellikle acil durumlarda başvurdukları için bu durum korkularını daha da artırabilir ve sonuç olarak bu hastalara doğru şekilde yaklaşılmazsa bu kısır döngü devam edebilir. Bu tez çalışmasının amacı, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na çeşitli dental şikayetlerle başvuran çocuk hastaların, dental kaygısının, ağızlarında var olan toplam çürük, dolgulu ve çekilmiş diş sayısı ile olan ilişkisini incelemektir. Bu amaç için de 2019 yılı içinde Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniğine çeşitli dental şikayetlerle başvuran 7-11 yaş arası 105 adet çocuğa uygulanan anketler incelendi ve bu hastalara ait DMFT ve dmft indeksleri kaydedildi. Çocuk hastalara dental kaygı seviyesini ölçmek için çocuk korku değerlendirme skalası-dental alt ölçeği uygulandı. Elde edilen sonuçlara göre, hastaların dental kaygı skorları ile DMFT/dmft değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Tez çalışmasına dahil edilen hastaların ortalama kaygı skorları düşük çıktığı için çürükle anlamlı bir ilişki bulunamadı. Dental kaygı ve diş çürüğü arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar sayıca yetersiz olup bu konu ile ilgili daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Dental fear is a negative emotional reaction to specific threatening conditions that arise during dental treatment. Dental anxiety is the concern that dreadful experiences can be experienced during dental procedures, loss of control, and associated abnormal emotional behavior. The reason why dental fear and anxiety is separated from many other fears and is such an important field of study; the result of fear is the occurrence of serious oral health problems. Dental fear and dental anxiety are major problems for a sizeable proportion of children and adolescents. Some children while accepting dental treatment, some of them, sitting in the dental chair, inspection and treatment protocol are showing refused to seriously negative emotional reactions. Parallel to the delays in treatment requirements for individuals with a high level of dental anxiety, it was noted that the quality of life decreased, the frequency of treatment avoidance and the frequency of tooth decay increased. As patients with dental anxiety generally apply to the dentist in an emergency, this can further increase their fear and, as a result, this vicious circle may continue if these patients are not approached correctly. The aim of this thesis study is to examine the relationship between dental anxiety and total caries, filled and extracted teeth in the mouth of pediatric patients who applied to Selcuk University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics with various dental complaints. For this purpose, questionnaires applied to 105 children aged 7-11 who applied to the Pedodontics Clinic of Selcuk University Faculty of Dentistry in 2019 with various dental complaints were examined and DMFT and DMFT indexes of these patients were recorded. Child fear assessment scale-dental subscale (CFSS-DS) was used to measure the level of dental anxiety in pediatric patients. According to the results obtained, no significant relationship was found between the dental anxiety scores of the patients and DMFT / dmft values. The mean anxiety scores of the patients included in the thesis study were low and no significant relationship was found with caries. Studies investigating the relationship between dental anxiety and dental caries are inadequate and more studies are needed on this subject.