COVID-19 PCR pozitif çocuklarda nötrofil lenfosit oranının ve ortalama trombosit hacminin klinik bulguları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil lymphocyte ratio and mean platelet volume in relationship with clinical findings in COVID-19 PCR positive children
- Tez No: 669756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ilk vakaları görülen yeni bir koronavirüs türü (2019-nCoV) ortaya çıkmış olup 2020 yılının başlarında SARS CoV-2 olarak ve neden olduğu hastalık da COVID-19 olarak adlandırılmıştır. Çin'den sonra birçok ülkede hızla yayılan COVID-19, 11 Mart 2020'de DSÖ tarafından“pandemi”olarak ilan edilmiştir. COVID-19 pandemisinin önüne geçmek amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşılama politikası yürütülmektedir. Ancak hastalığın henüz kesin bir tedavisi olmadığı için erken tanı salgının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada; hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran COVID-19 PCR pozitif çocuklarda hematolojik parametreler olan nötrofil-lenfosit oranının ve ortalama trombosit hacminin klinik veriler ile pozitif korelasyonu olup olmadığının ölçülerek, hastalık şiddetini öngörmede öneminin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Retrospektif çalışmamıza 29 Mart 2020 ile 31 Kasım 2020 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvurmuş COVID-19 PCR pozitif saptanan ayaktan veya yatarak izlenmiş 6-18 yaş aralığındaki 68 çocuk ile sağlıklı, rutin kontrol amacıyla gelen COVID-19 PCR negatif olan 6-18 yaş aralığındaki 68 çocuk olmak üzere toplam 136 kişi dahil edildi. Hastane verilerinden hasta ve sağlıklı toplam 136 vakanın dosyaları taranarak yaş ve cinsiyet gibi demografik verileri ile beraber klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları kaydedildi. Hemogram parametrelerinden nötrofil-lenfosit oranı (NLO) ve ortalama trombosit hacmi (OTH) değerlendirildi. Kaydedilen veriler doğrultusunda COVID- 19 PCR pozitif hastalar klinik şiddetine göre asemptomatik enfeksiyon, akut üst solunum yolu enfeksiyonu, hafif pnömoni ve şiddetli pnömoni olarak her biri 17 hastadan oluşan dört gruba ayrıldı. Veri toplama tamamlandıktan sonra istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 6-18 yaş aralığında olan toplam 136 çocuğun yaş ortalaması 12,1 (±3) olup 54 erkek (%40) ve 82 kız (%60) cinsiyetten oluşmaktadır. COVID-19 PCR pozitif hastaların yaş ortalaması 11,8 (±3,4) olup 28 (%41,2) erkek ve 40 (%58,8) kızdan oluşmaktadır. COVID-19 PCR negatif grubun yaş ortalaması 12,5 (±2,5) olup 26 (%38,2) erkek ve 42 (%61,8) kız olmak üzere 68 sağlıklı çocuktan oluşmaktadır. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel bir fark bulunmamıştır. (p>0,05). COVID-19 PCR pozitif hastalarda saptanan en sık üç klinik bulgu; 44'ünde öksürük ( %64,7), 37'sinde ateş (%54,4), 17'sinde takipne (%25) idi. COVID-19 PCR pozitif ve negatif çocuklar arasında; nötrofil sayısı, NLO ve OTH COVID-19 PCR pozitif çocuklarda istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda artmış nötrofil sayısı ve NLO ile azalmış lenfosit sayısı COVID-19 hastalığının klinik şiddetiyle ilişkili bulundu. Bu parametrelerin COVID-19 hastalığının ciddiyetini öngörmede iyi birer belirteç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. OTH değeri ise COVID-19 PCR pozitif vakalarda anlamlı olarak yüksek bulunmuş olsa da hastalığın klinik şiddeti ile anlamlı ilişkisi bulunmadı. Bu nedenle OTH'nin, hastalığın klinik seyri ile ilgili iyi bir prognostik prediktör olmadığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In December 2019, a new type of coronavirus (2019-nCoV) occurred in Wuhan with the first cases. In early 2020 it was named SARS CoV-2 and the disease it caused was named COVID-19. COVID-19, which spread rapidly in many countries after China, was declared a“pandemic”by WHO on March 11, 2020. In order to prevent the COVID-19 pandemic, a vaccination policy is carried out in our country as well as in the world. early diagnosis is very important in terms of preventing the epidemic, because there is no definitive treatment for the disease yet. In this study, we aimed to evaluate the importance of predicting the severity of the disease by measuring the hematological parameters such as the neutrophil- lymphocyte ratio (NLR) and mean platelet volume (MPV), are positively correlated or not. We used COVID-19 PCR positive children who applied to the Pediatrics Outpatient Clinic of our hospital for measurement. Materials and Methods: Our study designed as retrospectively. Our study included 136 children aged 6-18 years who applied to the Pediatrics Outpatient Clinic of our hospital between 29 March 2020 and 31 November 2020. 68 of these children were found to be healthy and Covid-19 negative, while the other 68 were positive. From the hospital data, the files of 136 positive and negative patients were scanned, and demographic data such as age and gender, as well as clinical, laboratory and imaging findings were recorded. Neutrophil-lymphocyte ratio and mean platelet volume were evaluated from hemogram parameters. According to the recorded data, COVID-19 PCR-positive patients were divided into four groups, each consisting of 17 patients, as asymptomatic infection, acute upper respiratory tract infection, mild pneumonia and severe pneumonia, according to clinical severity. Statistical analysis was performed after data collection was completed. Result: The mean age of 136 children aged 6-18 years included in our study was 12.1 (±3), with 54 boys (40%) and 82 girls (60%). The mean age of COVID-19 PCR positive patients is 11.8 (±3.4) and consists of 28 (41.2%) boys and 40 (58.8%) girls. There was no statistical difference between the groups in terms of age and gender. (p>0.05). The three most common clinical findings in COVID-19 PCR positive patients are; Cough was present in 44 (64.7%), fever in 37 (54.4%), and tachypnea in 17 (25%). Neutrophil count, NLR and MPV were found to be statistically significantly higher in COVID-19 PCR positive children compared to negative ones (p0.05). Conclusion: In our study, increased neutrophil count and NLR and decreased lymphocyte count were found to be associated with the clinical severity of COVID- 19 disease. It is thought that these parameters can be used as good markers to predict the severity of COVID-19 disease. Although MPV value was found to be significantly higher in COVID-19 PCR positive cases, it was not significantly associated with the clinical severity of the disease. Therefore, it was concluded that MPV is not a good prognostic predictor of the clinical course of the disease.