Enerji depolama sistemli güneş enerjili gıda kurutma sistemlerinde kurutma performansının incelenmesi
Investigation of drying performance in solar food drying systems with energy storage system
- Tez No: 629579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Kurutma işlemi için gerekli olan sıcak havanın güneş enerjisinden elde edilebilmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Isıl enerji depolama sisteminde izolasyonlu bazalt taşı yatağı sistemi kullanılmıştır ve entegre edilen reküperatör ünitesi ile atık ısının geri kazanımı sağlanmıştır. Tasarımı yapılan bu kurutma sisteminde 3 mm, 5 mm ve 10 mm arasında değişen kalınlıklarda şeftali dilimlerinin kuruma davranışları incelenmiştir. Sistemde sıcaklık, bağıl nem, basınç ve hava hızı değerleri ölçülerek elde edilen veriler datalogger ile veritabanına aktarılmıştır. Kurutma kabininin süreleri 330C- 480C arasında değişen sıcaklıklarda genellikle 6-8 saat olarak belirlenmiştir. Deney numunelerinin nem, renk, tekstür ve su aktivitesi açısından testleri yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda kurutulan şeftali dilimlerinin su aktivitesi değerlerinin de 0,7'nin altında olduğundan kuru madde olarak kabul edilebileceği, nem tayinlerinin % 17 değerinin üzerinde olan ürünlerin ise kısa sürede bozulabileceği ortaya çıkmıştır. Isı pompalı kurutma sistemi günlük ortalama 15,5 kWh enerji tüketirken, güneş enerjisi destekli enerji depolama sistemli kurutma sistemi ise fanlar ve reküperatörün çalışması sonucu günde ortalama 8,63 kWh enerji tüketmektedir. Sonuç olarak geliştirilen sistem ile ürün kurutma prosesinde elektrik enerjisinden yaklaşık % 45 oranında tasarruf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are different methods for obtaining the hot air required for drying from solar energy. Insulated basalt deposit system was used in the thermal energy storage system and the waste heat was recovered with the integrated recuperator unit. The drying behavior of peach slices in thicknesses ranging between 3 mm, 5 mm and 10 mm were investigated in this designed drying system. Temperature, relative humidity, pressure and air velocity values were measured by sensors. Drying times in the drying cabinet are generally determined as 6-8 hours at temperatures ranging from 330C-480C. The samples were tested for moisture, color, texture and water activity. As a result of the studies, it was found that the water activity values of the dried peach slices could be considered as dry matter and the products with a moisture determination above 17 % could deteriorate in a short time. While the heat pump drying system consumes 15.5 kWh of energy per day, the drying system with solar energy assisted energy storage system consumes an average of 8.63 kWh of energy per day as a result of the operation of fans and recuperator. As a result, with the developed system, approximately 45% of electrical energy was saved in the product drying process.