Borlanmış küresel grafitli dökme demirin kırılma tokluğunun ve korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of fracture toughness and corrosion behaviour of boronized ductile cast iron
- Tez No: 629588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada borlanmış küresel grafitli dökme demirin kırılma tokluğu ve korozyon davranışları incelenmiştir. Borlama, Ekabor 2 tozu kullanılarak 900°C ve 950°C sıcaklıklarda ve 2-4-6-8 saat sürelerde kutu borlama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Optik incelemeler sonucu bor tabaka kalınlıklarında borlama süresi arttıkça artış gözlemlenmiştir. Sertlik ölçümleri mikrovickers cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Vickers indenter ile oluşturulan çatlakların yarı uzunlukları belirlendikten sonra kırılma toklukları hesaplanmıştır. Oda şartlarında, belirli bir süre sonunda ve belirli aralıklarla ölçümleri yapılarak, %10 luk Formik ve Nitrik asit çözeltisindeki borlanmış ve borlanmamış numunelerin korozyon davranışları karşılaştırılarak incelenmiştir. Numuneler, XRD analiz,SEM ve optik mikroskopla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fracture toughness and corrosion behaviour of boronized ductile iron were investigated. Boronizing was released with pack boronizing method , at 900°C and 950°C temperatures and 2-4-6-8 hours, using Ekabor 2. In the result of optical studies, increasing were observed on thickness of boride layers when boronizing time increased. Hardness measurements were realized by microvickers device. Fracture toughness results were calculated after indicating half lengths of cracks which are created via Vickers intender. At room conditions, behaviours of boronized and unboronized samples in %10 Formic and Nitric acid solutions were observed , comparing and measuring periodically after a certain time. Samples were verified by X-ray diffraction (XRD) analysis, SEM and optical microscope.