Tümör spesifik multifonksiyonel kontrast ajan olarak T-hücre konjuge Mn-Au nanoparçacık sentezi
The synthesis of T-cell conjugated Mn-Au nanoparticles as tumor specific multifunctional contrast agent
  1. Tez No: 629587
  2. Yazar: UTKU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN İLKER MEDİNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda kanser tedavi çalışmalarında T hücreli immünoterapi öne çıkmaktadır. İmmün sisteminin en önemli bileşenlerinden biri olan T hücrelerinin kanser tedavisinde öne çıkmasının nedeni spesifik T hücrelerinin kanserli hücreler ile aktif olarak mücadele etmesidir. Kanser tedavisi için hastalığı doğru tanımlanması ve erken teşhisi önemlidir. Bunun için görüntüleme yöntemleri klinik sonuçlar açısından önemlidir. Görüntüleme teknolojilerindeki ilerlemeler, manyetik rezonans görüntüleme (MRG)/bilgisayarlı tomografi (BT), pozitron emüsyon tomografi (PET)/BT veya MRG/tek foton emüsyon bilgisayarlı tomografi (SPECT) gibi birden çok görüntülemeyi aynı anda yapabilecek görüntüleme sistemlerinin gelişmelerine yol açmıştır. Dual modalite olarak isimlendirilen bu sistemler nanoteknolojik ilaçların geliştirilmesinde önemli rol oynamışlardır. Nanoteknoloji ve dual modalite sistemlerinin birleştirilmesi, kanser tanısı için daha iyi görüntülemelerin alınmasını sağlamaktadır. Görüntülme ajanlarında, yüksek kalitede görüntü sağlama ve hastada toksik etki oluşturmadan güvenli kullanımı istenmektedir. Bu çalışmada multifonksiyonel prob olarak Mn-Au nanoparçacıklar (Mn-AuNP) kullanılmıştır. Mangan (Mn), sentezlenen nanoparçacıklara konjuge edilerek altın nanoparçacıkların pozitif kontrast görüntülemelerde kullanımı sağlanmıştır. Nanoparçacıkların karakterizasyonu; taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik ışık saçılımı (DLS) ve X-ışını kırınım spektroskopisi (XRD) analizleri ile yapılmıştır. DLS analizi sonucunda nanoparçacıkların boyut dağılımının homojen olduğu, SEM analizi sonucunda ise nanoparçacıkların ortalama 31,60 ± 12,92 nm boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Radyonüklid olarak kullanılan teknesyum-99m (99mTc) ile işaretlenen Mn-AuNP'in işaretlenme verimi % 98,26±0,25 bulunmuştur. Yapılan in vitro çalışmalarda SKOV3 ve SKOV3-CEA hücre hatları kullanılmıştır. Bu çalışmada, sentezlenen multifonksiyonel ajan ile antijen spesifik T hücrelerinin in vivo olarak Dual Modalite ile MRG/SPECT görüntülemesinin sağlanacağı ve kanser teşhisi amacıyla T hücrelere transfer edilmiş sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, T cell immunotherapy has been prominent in cancer treatment studies. T cells, one of the most important components of the immune system, stand out in the treatment of cancer because specific T cells actively fight against cancer cells. Correct identification and early detection of the disease is important for cancer treatment. For this purpose, imaging methods are important for clinical outcomes. Advances in imaging technologies have led to the development of imaging systems that can simultaneously perform multiple imaging, such as magnetic resonance imaging (MRI)/computer tomography (CT), positron emotion tomography (PET)/CT or MRI/single photon emotion computer tomography (SPECT). These systems, called dual modality, have played an important role in the development of nanotechnological drugs. The combination of nanotechnology and dual modality systems enables better imaging for cancer diagnosis. In imaging agents, it is desirable to provide high quality images and use them safely without creating toxic effects on the patient. In this study, Mn-Au nanoparticles (Mn-AuNP) was used as biocompatible multifunctional probe. Manganese (Mn) was conjugated to synthesized nanoparticles and gold nanoparticles were used for positive contrast imaging. Characterization of nanoparticles; scanning electron microscopy (SEM), dynamic light scattering (DLS) and X-ray diffraction spectroscopy (XRD) analysis. As a result of the DLS analysis, the size distribution of the nanoparticles was homogeneous and the results of the SEM analysis showed that the nanoparticles were 31,60 ± 12,92 nm in average. The labeling efficiency of Mn-AuNP labeled with technetium-99m (99mTc) used as radionuclide was found to be % 98,26±0,25. SKOV3 and SKOV3-CEA cell lines were used in in vitro studies. In this study, it is thought that dual-modality MRI / SPECT imaging of the antigen-specific T cells in vivo with the synthesized multifunctional agent will be provided and will contribute to the development of systems transferred to T cells for the diagnosis of cancer.