Edirne'deki birinci basamak hekimlerinin defansif tıp uygulamaları hakkında bilgi ve tutumları ve bunun klinik pratiklerine etkisi
Knowledge and attiudes of primary care physicians in Edirne about defensive medicine and their effects on clinical practices
- Tez No: 629600
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Defansif tıp; öncelikle dava edilmeyi önlemek amacı ile kanıta dayalı tıp kuralları çerçevesinde yapılan tıbbi uygulamalardan sapma durumudur. Sağlık hizmetlerinin maliyetlerini, hasta bakımının kalitesini ve güvenliğini negatif yönde etkileyen hekimler arasında yaygın olan bir yaklaşımdır. Çalışmamızda birinci basamak hekimlerinin defansif tıp uygulamaları hakkındaki bilgi, tutum ve bunların klinik pratiklerine etkisiyle birlikte bu tutuma neden olan faktörleri incelemeyi amaçladık. Çalışmamız 01.09-01.11 2019 tarihleri arasında birinci basamakta görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlere yapılmıştır. 126 aile hekiminin 116'sı çalışmaya katılmayı kabul etmiştir. Çalışmada araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgiler, bilgi soruları, neden sorularını ve ek olarak“Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği”ni içeren 58 soruluk anket kullanılmıştır. Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden alınan veriler de çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Defensive medicine; is the diversion of medical practices performed within the framework of evidence-based medical rules primarily to prevent being sued. It is a common approach among physicians that negatively effect healthcare costs, patient care quality and safety. In our study, we aimed to examine the knowledge and attitudes of primary care physicians about defensive medicine practices and the factors that causes this attitude along with their effects on clinical practice. Our study was conducted between 01.09-01.11.2019 on physicians working in primary care and who agreed to participate in the study. 116 of 126 family physicians agreed to participate in the study. In the study, a questionnaire is used composed of 58 questions, including socio-demographic information prepared by the researchers, knowledge questions, cause questions and additionally“Defensive Medicine Practices Attitude Scale”. The data received from Edirne Public Health Directorate were also included in the study.