Dizel-biyodizel karışımına metalik esaslı karbon nanotüp katkı maddesi ilavesinin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of metallic based carbon nanotubeadditive on diesel-biodiesel blend on engine performance andexhaust emissions
- Tez No: 629601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, tek silindirli dört zamanlı bir dizel motorunda B20 harman yakıtına 25, 50, 75 ve 100 ppm konsantrasyonlarında metalik esaslı karbon nanotüp ilavesinin motor performansı ve egzoz emisyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Testlerin gerçekleştirilmesi için hazırlanan B20 karışım yakıtına ait biyodizel Gazi Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Biyodizel Laboratuvarında atık ayçiçeği kızartma yağları kullanılarak transesterifikasyon yöntemi ile üretilmiştir. Standart dizel ve biyodizel ile hazırlanan harmandan MWCNT (çok duvarlı karbon nanotüp) katkısının ilavesi ile B20MWCNT25, B20MWCNT50, B20MWCNT75, B20MWCNT100 yakıtları elde edilmiştir. Dizel motorunda karbon nanotüp ilaveli yeni yakıtların kullanılmasıyla tam gaz konumunda 1.600, 1.800, 2.000, 2.200, 2400 ve 2.600 dev/dk hızlarında yapılan deneyler sonucunda farklı devir hızları itibariyle tork, güç, özgül yakıt tüketimi,silindir içi basınç egzoz emisyonlarına ait değerler B20 biyodizel harman yakıtı ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak karbon nanotüp ilaveli harman yakıtın dizel motorlarında kullanılabileceği belirlenmiştir. MWCNT katkı miktarının artışı ile motor gücünde ve motor torkunda artış gözlemlenirken daha iyi bir yanmanın gerçekleşmesi ile özgül yakıt tüketiminde azalmalar görülmüştür. HC, CO ve partikül madde emisyonlarında katkı maddesi ihtivasındaki artışa bağlı olarak azalma gözlenirken NOx emisyonlarında ise silindir içi basınç ve sıcaklığın yükselmesi nedeniyle artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of adding metallic based carbon nanotubes to B20 blend fuel at 25, 50, 75 and 100 ppm concentrations on engine performance and exhaust emissions were investigated in a single cylinder four-stroke diesel engine. The biodiesel of the B20 mixed fuel prepared to carry out the tests was produced by the transesterification method in Gazi University Automotive Engineering Biodiesel Laboratory using waste sunflower frying oils. B20MWCNT25, B20MWCNT50, B20MWCNT75, B20MWCNT100 fuels were obtained from the blend prepared with standard diesel and biodiesel with the addition of MWCNT (multi-walled carbon nanotube) additive. The results of torque, power and specific fuel consumption results and different exhaust emission values at different engine speeds as a result of testing new fuels with carbon nanotube additions in the diesel engine at full throttle positions at 1,600, 1,800, 2,000, 2,200, 2400 and 2,600 rpm compared with blended fuel. As a result, it has been determined that carbon nanotube added blend fuel can be used in diesel engines. While an increase in the engine power and engine torque was observed with the increase of MWCNT additive amount, a decrease in specific fuel consumption was observed with a better combustion. While a decrease was observed in HC, CO and particulate emissions due to the increase in additive content, NOx emissions increased due to the increase in the cylinder pressure and temperature.