Aile Hekimlerinin kronik hastalıklara yönelik kalite göstergeleri hakkında bilgi düzeyleri
Knowledge levels of family physicians on quality indicators for chronic diseases
  1. Tez No: 711947
  2. Yazar: BÜŞRA PASPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kalite göstergeleri; etkili, güvenli ve insan merkezli sağlık hizmetinin sağlanabilmesi için sağlık hizmeti kalitesinin nominal, sıralı veya nicel ölçümleri olarak tanımlanmaktadır. Kalite göstergeleri ülkemizde dahil olmak üzere birçok ülkede sağlık hizmetinde bakım kalitesini değerlendirmek ve iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de birinci basamakta kalite göstergeleri 2017 yılında OECD HCQI Türkiye projesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmamızda Edirne il merkezinde aile sağlığı merkezinde çalışan aile hekimlerinin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda sosyo-demografik, kalite göstergeleri hakkında genel ve kalite göstergelerinin yönetimi, uygulaması ile ilgili bilgi düzeyini ölçen sorulardan oluşan 48 soruluk anket kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality indicators; It is defined as nominal, ordinal or quantitative measures of health care quality in order to provide effective, safe and human-centered health care. Quality indicators are widely used in many countries, including our country, to evaluate and improve the quality of care in health care. Quality indicators in primary care in Turkey started to be implemented in 2017 by the Ministry of Health with the OECD HCQI Turkey project. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge level of family physicians working in the family health center in Edirne city center. In our study, a 48-question questionnaire consisting of socio-demographic, general information about quality indicators and questions measuring the level of knowledge about the management and application of quality indicators was used.