Yalınçevre Köyü (Hadim,Konya) batısının stratigrafik ve sedimantolojik özellikleri
Stratigraphic and sedimentological features of the western side of Yalınçevre Village (Hadim, Konya)
- Tez No: 629607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Orta Toroslarda yüzeyleyen Bozkır Birliği kapsamında bulunan Triyas yaşlı kireçtaşlarının stratigrafik ve sedimantolojik özellikleri incelenmiştir. Kayabaşı Formasyonu, altta dolomit, neritik kireçtaşı, resifal kireçtaşı mercekli değişen boyutlarda kırıntılılar, üstte ise çakmaktaşı yumrulu, pelesipod ve radyolarya kavkılı pelajik kireçtaşı ile iki farklı seviyeyi içerir. Başkışla karışığı ile Huğlu grubunun Dedemli Formasyonu tarafından tektonik olarak üstlenmektedir. Bolkar Dağı Birliğinin Üst Senoniyen yaşlı Söğüt Formasyonuna ait kırıntılıları tektonik olarak üstler. Formasyonun kalınlığı tip kesit yerinde 450 m. civarındadır. Formasyon çoğunlukla kıt fosilidir ancak tip kesit yerindeki şeyl ara katkılı karbonatlardan meydana gelen alt kısımlarında kaprolit, ostrakod ve nadir olarak kristalleşmiş bentonik foraminifer içermesine rağmen yaş bulgusu verebilecek ayırtman fosil içermez. Formasyonun başvuru kesit yerinde Üst Triyas'ı (olasıklı Noriyen) ifade eden bentonik foraminiferler bulunur. İstifin üst seviyesinde yer alan kumtaşı-şeyl ardışığı kapsamında resifal kireçtaşı mercekleri, sünger, krinoid, alg, mercan, lamellibranş gibi makrofosillere ek olarak Üst Triyas da yaşamış büyük Megalodontidae içerir. Formasyon şelften kıta yamacı havza ortamına geçişi ifade eder. Bu çalışma kapsamında Yalınçevre Köyünün (Hadim, Konya) batısında yüzeyleyen Triyas yaşlı kireçtaşlarının petrografik ve mikrofasiyes özellikleri incelenmiş ve havza ortamını yansıtan Karbonat Çamurtaşı / Mikritli fasiyes ve açık şelf ortamını yansıtan Ekstraklastlı - İntraklastlı Vaketaşı / Ekstraklastlı intramikritli fasiyes olmak üzere iki mikrofasiyes tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stratigraphic and sedimantological properties of the Triassic limestones of the Bozkır Unit in the Western part of Yalınçevre Village (Hadim, Konya) were investigated. The Kayabaşı Formation consists of two different levels, with dolomite, neritic limestone, reefal limestone lenses of varying sizes at the bottom, and pelagic cherty limestones which contain bivalves and radiolaria. It is tectonically overlied by the Dedemli Formation of Huğlu Group and overlied the Upper Senonian Söğüt Formation of the Bolkar Mountain Unit tectonically. The thickness of the formation is around 450 m. The formation, in its type section, doesn't contain fossil that may give an absolute age but rarely caprolite, ostracod and crystallized bentonic foraminifera in the lower parts of shale intercalated carbonates. There are Upper Triassic (probably Norian) benthonic foraminifera at the reference section of the formation. In the upper level of the sequence, in sandstone-shale intercalation part, there are reefal limestone lenses which contain macrofossils such as sponges, crinoids, algae, corals and bivalvia, as well as large Upper Triassic Megalodontidae. Formation refers to the transition from shelf to continental slope basin environment. In this study, petrographic and microfacies characteristics of Triassic limestones outcropped west beside Yalınçevre Village (Hadim, Konya) were investigated and two microfacies were determined; Carbonate Mudstone / Micritic facies which is reflects the basin environment and Extraclastic - Intraclastic vakestone / Extraclastic intramicrite facies which reflects the open shelf conditions.