Renal hücreli karsinoma dokularında betatrophin ve endotrophin düzeylerinin araştırılması
Investigation of betatrophin and endotrophin levels in renal cell carcinoma tissues
  1. Tez No: 629630
  2. Yazar: GAMZE AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE AYGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Renal hücreli karsinomlar (RHK) böbrek tümörleri arasında en sık görülen kanser türü olup hastaların sayısı dünya çapında artmaktadır. RHK hastalarının yaklaşık % 20'si tanı anında ileri evre hastalık ile başvurur. Bu çalışmada RHK doku kesitlerinde betatrophin ve endotrophin düzeyleri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 – Nisan 2019 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış RHK hastaları nefrektomi materyallerinden 125 adet tümör doku kesiti ve nefrektomi yapılan materyalin sağlam bölgesinden de kontrol grubu karşılaştırması için 30 adet sağlam doku preparatı elde edildi. İmmünhistokimyasal metodla endotrophin ve betatrophin ekspresyonu boyanma yaygınlığı ve şiddeti açısından değerlendirildi. RHK ait böbrek doku supernatantlarında betatrophin ve endotrophin düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Belirlenen ekspresyon düzeyleri ve biyokimyasal ölçümler histolojik alt tip, yaş, tümör çapı, nekroz, vasküler invazyon, perinöral ve perirenal yağ doku invazyonları açısından belirlenen gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Renal cell carcinomas (RCC) are a type of cancer originating from kidney cells with a wide variety of morphological structures, which are observed in 2-3% frequency. It is the most common type of cancer among kidney tumors and the number of patients is increasing worldwide. Approximately 20% of patients with RCC present with advanced disease at the time of diagnosis. In this study, to investigate the determination of betatrophin and endotrophin levels in RCC tissue sections. Material and Method: Between January 2010 and April 2019, 125 tumor tissue sections from the nephrectomy materials and 30 solid tissue preparations were obtained from the nephrectomy materials and control group from the solid region of the nephrectomy material. Expression of endotrophin and betatrophin by immunohistochemical method were evaluated in terms of prevalence and severity of staining. Betatrophin and endotrophin levels in renal tissue supernatants of RCC were studied by ELISA method. The determined expression levels and biochemical measurements were compared between the groups determined in terms of histological subtype, age, tumor diameter, necrosis, vascular invasion, perineural and perirenal adipose tissue invasions.