Çocuklarda görülen anterior çapraz kapanışların erken tedavileri sonucunda yumuşak doku profilinde ve masseter kasında görülen değişikliklerin incelenmesi
Evalution of alterations in soft tissue profile and masseter muscle following early treatment of anterior crossbites in children
  1. Tez No: 629644
  2. Yazar: HANDAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çocuklarda fonksiyonel ve dişsel anterior çapraz kapanış vakalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Fonksiyonel anterior çapraz kapanışlarda; istirahat konumunda, alt ve üst kesici dişler baş başa kapanış durumunda olup, alt çene geride, kondil başları normal konumundadır. Kapanışa geçerken genellikle primer kontakt noktaları nedeniyle alt çene öne doğru kayarak kapanır. Bu şekilde anterior çapraz kapanışlar meydana gelmektedir. Bu vakaların doğru teşhisi ve doğru zamanda yapılan tedavileri, ileride oluşabilecek problemlerin büyümesini engelleyebilir. Özellikle çocuklarda görülen fonksiyonel anomalilerin mümkün olduğu kadar erken tedavi edilmeleri önerilmektedir. Eğer fonksiyonel anomaliler yeterince erken tedavi edilmezse, morfolojik anomaliye dönüşebilir ve tedavisi çok daha zor ve karmaşık hale gelebilir. Bu da ileriki yaşlarında çocuğun hem çiğneme fonksiyonunun hem de dentofasial estetiğinin bozulmasına neden olabilir. Çocuklarda estetiğin bir bütün olarak incelenmesi gerekir. Bu nedenle dişsel kapanışın ve fonksiyonun doğru hale getirilmesinin yanında yumuşak dokularda oluşan değişiklikler de değerlendirilmelidir. Bu çalışmada amacımız, 7-10 yaşları arasında fonksiyonel veya dişsel anterior çapraz kapanışa sahip çocuklarda ileride oluşabilecek problemlerin azaltılması için erken müdahalenin etkinliğinin özellikle yumuşak doku profili ve masseter kası üzerinde meydana gelen değişiklilerin incelenmesidir. Ayrıca bu malokluzyondan kaynaklanan problemlerin hastaların yaşam kaliteleri ve psikososyal gelişimleri üzerine etkilerinin araştırılması da amaçlanmaktadır. Araştırmamıza; Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı`na rutin kontrolleri veya dental şikayetleri için başvuran, 7-10 yaş arası, anterior bölgede çapraz kapanışa sahip 20 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların başlangıç sefalometrik filmleri alınarak yumuşak doku analizleri yapıldı ve masseter kaslarından ultrasonografik görüntüler elde edildi. Ayrıca hastaların yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tedavi öncesi ve sonrasında anket uygulandı. Hastalara tedavi amaçlı hareketli mandibuler retraksiyon aperayi uygulanarak ortalama 12 ay tedavi edildi. Tedavi sonunda sefalometrik film ve yumuşak doku analizleri tekrarlandı. Ayrıca masseter kasından ultrasonografik görüntüler tekrar alındı. Anterior çapraz kapanışa sahip hastaların sefalometrik analiz sonuçları incelendiğinde; SNGoMe, Max1-SN, Max1-NA, Max1-Na, Ls-E değerlerinde artış saptandı ve bu artışın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. IMPA değerinde azalış saptandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası SNA, SNB, ANB, Wits, FMA, Mand1-NB, Mand1-NB, Intercsial, Lİ-E, Nazolabial ve Konveksite açı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası yumuşak doku analizleri incelendiğinde; Alt Yüz Yüksekliği, Üst dudak uzunluğu, Çene vertikal uzunluğu, Nazomental açı ve Mentolabial sulkus derinliği değerlerinde artış meydana geldiği ve bu artışın istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Ayrıca Konveksite açısında azalış meydana geldiği ve bu azalışın istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Masseter kasının ultrasonografik değerlendirmesinde hem dinlenme durumunda hem de kontraksiyon durumunda masseter kasının kalınlığında artış meydana geldiği görüldü. Ağız sağlığının yaşam kalitesine etkisini ölçmek için yapılan anketlerde; toplam puanda azalış meydana geldiği saptandı. Sonuç olarak mandibuler retraksiyon apareyinin düzenli kullanımı ile mandibulanın büyümesinin frenlendiği ve maksillanın öne doğru büyümesinin stimüle edildiği ve anterior çapraz kapanışın elemine edildiği söylenebilir ayrıca malokluzyonların erken yaşlarda tedavi edilmesinin yaşam kalitesine etkisinin olumlu yönde olduğu düşünülmektedir. Ancak bu konuda daha uzun dönemli ve daha çok hastanın dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Functional and dental anterior crossbite cases are frequently encountered in children. In functional anterior crossbites, in the rest position, the maxillary and mandibular incisors are in a tete-a-tete bite state, the mandible is behind, and the condylar heads are in their normal position. When closing, usually the mandible shifts forward due to the primary contact points, thus resulting in anterior crossbites. The accurate diagnosis of these cases and their timely treatment can prevent the development of future problems. Especially in children, it is recommended to treat functional problems as early as possible. If functional anomalies are not treated early enough, they may progress into morphological anomalies, in which treatment becomes much more difficult and complex. This can cause the impairment of both chewing function and dentofacial esthetics in later years. Esthetics should be examined as a whole in children. Therefore, in addition to correcting the dental bites and function, changes in soft tissues should also be evaluated. This study aimed to investigate the effectiveness of early intervention in reducing future problems, especially those related to the soft tissue profile and changes in the masseter muscle in children with functional or dental anterior crossbites. It was also aimed to investigate the effects of problems caused by this malocclusion on the patients' quality of life and psychosocial development. This research included 20 patients aged seven to 10 years that presented to Ege University Faculty of Dentistry Department of Pedodontics for routine controls or due to dental complaints and were found to have anterior crossbites. Soft tissue analysis was performed by taking the initial cephalometric films of the patients, and ultrasonographic images were obtained from the masseter muscles. In addition, a questionnaire was applied before and after treatment in order to determine the effect of the condition on the patients' quality of life. The patients were treated by applying a mandibular retractor for 12 months. At the end of treatment, cephalometric film and soft tissue analyses were repeated. In addition, ultrasonographic images were obtained again from the masseter muscle. When the cephalometric analysis results of the patients with anterior crossbites were examined, an statistically significant increase in the SNGoMe, Max1-SN, Max1-NA, Max1-Na and Ls-E values was observed. In addition, there was a decrease in the IMPA value. There was no statistically significant difference in the SNA, SNB, ANB, Wits, FMA, Mand1-NB, Mand1-NB, Interincisal, LI-E, nasolabial and convexity angle values before and after treatment. When the soft tissue analysis of the patients before and after treatment was examined, a statistically significant increase was observed in the lower face height, upper lip length, vertical length of the chin, nasomental angle, and mentolabial sulcus depth. There was also a statistically significant decrease in the convexity angle. In the ultrasonographic evaluation of the masseter muscle, there was an increase in the thickness of this muscle was observed during both rest and contraction. Lastly, the questionnaire administered to measure the effect of oral health on quality of life revealed a decrease in the total score. In conclusion, with the regular use of a mandibular retractor, the growth of the mandible is stopped, and the growth of the maxilla is promoted, thus preventing anterior crossbites. It is considered that the treatment of malocclusion at an early age has a positive effect on patients' quality of life; however, there is a need for long-term studies on this subject with a larger number of patients.