KOAH akut atakla yatan hastalarda diyafram disfonksiyonu sıklığı ve prognoza etkisi
The frequency of diaphragm dysfunction and its effect on prognosis in patients with copd acute exacerbation
  1. Tez No: 629645
  2. Yazar: ALİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); toplumda sıklığı giderek artmakta olan, alevlenmelerle seyreden önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Alevlenmeler esnasında gelişen diyafram disfonksiyonu, hastalık prognozunu olumsuz etkilemektedir. Diyafram disfonksiyonu, ultrasonografi yöntemi ile yatak başında ölçülebilmektedir. Tek merkezli prospektif çalışmamızda ultrasonografi yöntemi kullanarak KOAH akut atak nedeniyle yatırılan hastaların diyafram disfonksiyon sıklığı ile diyafram disfonksiyonunun prognoza etkisini belirlemeyi amaçladık. Ek olarak solunum yetmezliği nedeniyle noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV) kullanımı gereken hastalarda diyafram disfonksiyonu ve NIMV başarısı arasındaki ilişkinin araştırılması da amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları kliniğine KOAH akut atak ile yatırılan 50 hasta çalışmaya alındı. Yatış ve taburculuk günü hastalara diyafram ultrasonografisi yapıldı. Taburcu olan hastalar altı aylık dönem için takibe alındı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar testleri, NIMV gereksinimi ve başarı durumu, altı aylık mortalite ile bu dönemdeki acil başvuru, servis ve yoğun bakım yatış sayıları kaydedildi. Diyafram disfonksiyonu olan ve olmayan gruplar arasında bu verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Hastaların 10'unda (% 20) yatışta diyafram disfonksiyonu saptandı. Altı aylık mortalite diyafram disfonksiyonu olan grupta daha yüksek saptanırken (p>0.01), acil servis başvuru, servis ve yoğun bakım yatış sayıları benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The Frequency of Diaphragm Dysfunction and Its Effect on Prognosis in Patients with COPD Acute Exacerbation Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a significant cause of mortality and morbidity, which is increasing in the society and progressing with exacerbations. Diaphragm dysfunction developing during exacerbations negatively affects disease prognosis. Diaphragm dysfunction can be measured at the bedside with ultrasound method. In our single-center prospective study, we aimed to determine the frequency of diaphragm dysfunction and prognosis of diaphragm dysfunction in patients with COPD acute exacerbation. Additionally, it was aimed to investigate the relationship between diaphragm dysfunction and Non-Invasive Mechanical Ventilation (NIMV) success in patients who need NIMV due to respiratory failure. Material and method: Fifty patients admitted to the Cukurova University Faculty of Medicine Balcali Hospital Chest Diseases clinic with COPD acute exacerbation were included in the study. On the day of hospitalization and discharge, diaphragm ultrasonography was performed. Discharged patients were followed up for a six-month period. The demographic data, laboratory tests, NIMV requirement and success status, six-month mortality, and the number of emergency department visits and hospitalizations during this period were recorded. Statistical analysis of these data was performed between groups with and without diaphragm dysfunction. Results: Diaphragm dysfunction (DD) was detected in 10 (% 20) of patients. While the six-month mortality was higher in the DD (+) group (p0.05).