Kalça ve diz periprostetik eklem enfeksiyonu insidansı ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of incidence and risk factors of hip and KNEE periprosthetic joint infection
  1. Tez No: 629643
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN HIZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Periprostetik eklem enfeksiyonları (PEE) neden olduğu yüksek morbidite ve sağlık sistemine getirdiği mali yük nedeni ile artroplastinin önemli bir komplikasyonudur. Enfeksiyon kontrol önlemlerinin bir parçası olarak PEE sürveyansının yapılması ve risk faktörlerinin tanımlanması önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı merkezimizde gelişen erken dönem PEE insidansını saptamak ve hasta ve cerrahi ilişkili risk faktörlerini araştırmaktır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 15.Haziran.2018 İle 14.Haziran.2019 tarihleri arasında diz ve kalça artroplastisi yapılan 18 yaş ve üzeri hastalar dâhil edilmiştir. Hastalar operasyon sonrası erken dönem protez enfeksiyonu gelişimi açısından 90 gün süre ile izlenmiştir. Hastaların demografik verileri, hasta ve cerrahi ilişkili risk faktörleri kaydedilmiştir. Veriler IBM SPSS 20.0 ( Chicago, IL, USA) istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Diz ve kalça artroplastisi yapılan toplam 590 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 65.2'dir. Kadın hasta sayısı 473 (%80.2), erkek hasta sayısı 117'dir. Hastaların 185 kalça artroplastisi (%31.4), 405 hastaya diz artroplastisi (%68.6) uygulanmıştır. 590 hastanın 17 sinde PEE geliştiği gözlemlenmiştir. Periprostetik eklem enfeksiyonu hızı 2.88 olarak bulunmuştur. Hasta ilişkili risk faktörleri arasında venöz yetmezlik ve komorbid hastalık varlığı, cerrahi ilişkili risk faktörleri arasında yer alan postoperatif iki gün eritrosit transüzyonu yapılması ile SENIC skorunun 1 ve üzerinde olması PPE riskini artıran faktörler olarak saptanmıştır. Çalışmamızda diz ve kalça artroplastisi yapılan hastalarda erken dönem PEE insidansı ve risk faktörleri araştırılmış, hastanemizde rutin uygulanmayan bir CAE sürveyansı yapılmıştır. Belirlenen risk faktörlerinin, cerrahi öncesi ve sonrası dönemde riskli hastaların belirlenmesi ve modifiye edilebilir faktörlerin iyileştirilmesi ve enfeksiyon kontrol programlarının oluşturulması için yol gösterici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of high morbidity and financial burden on the health system, Periprosthetic Joint Infections (PJI) is an important complication of arthroplasty. It is important to carry out PJI surveillance and identify risk factors as part of infection control measures. Overall objective of this thesis was to determine of early PJI incidence in our hospital and assess it's patient and surgery-related risk factors. In this study, 18 years and older patients are analyzed who undergoing knee and hip arthroplasty between 15 June 2018 and 14 June 2019 in the Department of Orthopedics and Traumatology of Gazi University Medical Faculty Hospital. After operations, patients were followed up for 90 days in terms of the development of early PJI. Patient's demographic data, patient and surgery-related risk factors were recorded. Recorded informations were analyzed by the help of IBM SPSS 20.0 (Chicago, IL, USA) statistichal packaged software. In this study were conducted on a total of 590 patients undergoing knee and hip arthroplasty. Number of female patients 473 (80.2%) and male patients 117 (19,8 %). The average age of patients was 65.2. Knee arthroplasty (68.6%) and hip arthroplasty (31.4%) was performed in 185 and 405 patients. PEE progress was observed in 17 out of 590 patients. Periprosthetic joint infection rate was found as 2.88. At the end of the detailed analysis, among the patient-related risk factors; presence of venous insufficiency and comorbid disease, surgical-related risk factors; postoperative two-day erythrocyte transfusion use and SENIC score equal to 1 and above, has been identified as factors that increase the PJI risk. In this study, early-stage PJI incidence and risk factors were analyzed and our hospitals non-routine surgery side infection surveillance method was performed. As a result of thesis, identified risk factors are thought to be guiding to identify risky patients before and after surgery and to improve modifiable factors and establish infection control programs.