Açık veya kapalı sinüs kaldırma işlemi uygulanmış implantların uzun dönem başarısının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the long-term success of implants with open or closed sinus lifting procedures
- Tez No: 629657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ KOÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dental implant uygulamaları son 50 yıl içerisinde deneysel bir tedavi olmaktan çıkıp, öngörülebilirliği yüksek, sıklıkla ve yüksek başarı oranlarıyla uygulanabilen bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Dişsiz maksillaya dental implant uygulamalarında ise vertikal ve horizontal kret yetersizlikleri, uygun olmayan kemik doku kalitesi ve artmış pnömatizasyona sahip maksiller sinüs gibi zorluklarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu zorlukların aşılması amacıyla maksiller sinüs yükseltme uygulamaları sıklıkla yapılmaktadır. Çalışmamıza Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniğine Ocak 2012-Aralık 2019 arasında başvuran, posterior maksiller bölgede total veya parsiyel dişsiz sahalara sahip, tek veya çift taraflı maksiller sinüs augmentasyonu ihtiyacı duyulan 49 hasta (114 implant) dahil edilmiş, hastalar 4-73 ay arasında değişen sürelerde takip edilmiştir. Çalışmamızda yaygın bir şekilde uygulanan sinüs yükseltme prosedürlerinden olan greft kullanılarak açık sinüs yükseltme ve greft kullanılmaksızın uygulanan kapalı (transalveoler) sinüs yükseltme prosedürlerinin, implant sağ kalımı, periodontal parametreler ve demografik veriler üzerinden karşılaştırılması amaçlanmıştır. En yüksek marjinal kemik kaybı değerleri lateral sinüs yükseltme yöntemiyle sinüs augmentasyonu uygulanan sahalarda bulunan, fonksiyon altındaki implantlar üzerinde saptanmıştır. (Mezialde 0,83±0,79, distalde 0,85±0,84) Kapalı (Transalveoler) teknik ile uygulanan implantlarda ise marjinal kemik kaybı belirgin şekilde daha az olmuştur. (Mezialde 0,59±0,85 ve distalde 0,61±0,88) İki grup arasında kaydedilen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Implant dentistry had involved from 50 years ago as an experimental treatment with highly predictable option to replace missing teeth with implant supported prostheses. The placement of dental implants on the edentulous posterior maxilla could be difficult because of a horizontal or vertical alveolar ridge deficiency, unfavorable bone quality or increased pneumatization of the maxillary sinus. Increased implant failure rates in the posterior maxilla are related to insufficient residual bone height, width and poor bone quality. Such problems have been overcome by increasing the alveolar bone height through maxillary sinus augmentation. This experiment had been performed at the department of Oral and Maxillofacial Surgery, collage of dentistry, Süleyman Demirel University between January 2012 and December 2019. The whole patients number were 49 with 114 implants. The patients were either totally or partially edentulous in the upper posterior maxilla, required unilateral or bilateral maxillary sinus floor augmentation. The follow up period was done after loading of the prosthetic parts (4-73 months). In this study, the evaluation of implants success rate for lateral approach sinus floor augmentation and transalveolar sinus lifting procedures with simultaneous implantation was done by using radiograohic x-ray, periodontal parameters and demographic data. The mean of marginal bone loos was higher around functionally loaded implants placed in augmented sinuses (0,83±0,79 mesially and 0,85±0,84 distally) than around implants placed in pristine maxillary bone (0,59±0,85 mesially and 0,61±0,88 distally) this difference between the two groups was statistically significant.