Türkiye'de temel tasarım eğitimi yapılanmasına ilişkin bir yaklaşım
An approach on construction of basic design education in Turkey
- Tez No: 629658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Temel tasarım eğitimi, temel tasarım ilke ve elemanları vasıtasıyla görsel bir kültür ve bilgi düzeyi edinimi kazandırmayı hedefleyen çalışmalar bütününü ifade eder. Tasarım, güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin ilk dönemlerinde zorunlu bir eğitim sürecini oluşturan temel tasarım, Bauhaus Okulundan başlayıp, günümüz sanat ve tasarım fakülteleri programlarına kadar ulaşmış sistematik bir eğitim sürecidir. Tarihsel olarak tasarım eğitiminin süreci ele alındığında ise sistematik bir program dahilinde ilk defa Bauhaus Tasarım Okulu ile başlayıp, günümüz sanat ve tasarım fakültelerine değin uzanan bir süreç karşımıza çıkmaktadır. Bu tarihi süreçte birçok bilgi kaynağından beslenen temel tasarım eğitimi, zaman içerisinde kendi birikimini de oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışmada, sözü edilen bilgi birikiminin gelişim sürecini incelemek, farklı akademik disiplinlerden ders yürütücülerinin tasarım eğitimine etkilerini analiz etmek ve günümüzde uygulanan temel tasarım müfredat içeriği ve stüdyo sürecinin karşılaştırmaları yapılarak, seçilen Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerindeki temel tasarım stüdyoları üzerinden karşılaştırmaları ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'deki seçilen Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinin ders yürütücülerinin akademik geçmişleri ve temel tasarım stüdyolarındaki ders süreçlerini incelemek, ders yürütücüleri ile görüşmeler yapmak, disiplinler arası işbirliği ve öğrenmenin temel tasarım eğitimi kazanımlarına etkilerini araştırmak hedeflenmiştir. Bu amaçla üniversitelerin farklı fakültelerinin bünyesinde yapılanan 7 endüstri ürünleri tasarımı bölümü ve bu bölümlerin 10 ders yürütücüsü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ise elde edilen bu bulgular, temel tasarım eğitiminde disiplinler arası etkileşim bağlamında ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic design education refers to the whole of the studies aiming to acquire a visual culture and knowledge level through basic design principles and elements. Basic design, which is a compulsory education process in the early years of the faculties of design, fine arts and architecture, is a systematic education process that started from the Bauhaus School and reached today's faculties of art and design. Historically, the process of design education reveals a process that begins with the Bauhaus School of Design for the first time in a systematic program and extends to today's faculties of art and design. In this historical process, basic design education, which is nourished from many sources of information, has started to form its own accumulation over time. In this study, to examine the development process of the mentioned knowledge, to analyze the effects of course instructors from different academic disciplines on design education, and to compare the basic design curriculum content and studio process applied today, and to make comparisons and evaluations via selected design studios in selected Industrial Design departments. Selected in Turkey under study Industrial academic background of lecturers the Design section and examine the lessons process of basic design studio, conducting interviews with course coordinators, interdisciplinary collaboration and aimed to investigate the effects on learning the basic design education achievements. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with 7 industrial product design departments and 10 lecturers of different departments in different faculties of universities and the data obtained were evaluated. As a result of this study, these findings were evaluated in the context of interdisciplinary interaction in basic design education.