Süleyman Demirel Üniversitesi Acil Servisine başvuran nazal fraktür hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of nasal fracture patients applyingto Süleyman Demirel Üniversity Emergency Department
  1. Tez No: 629656
  2. Yazar: MUSTAFA KARMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Acil servislerde travma sonrası nazal fraktürü olan hastaların erken tanı ve tedavisi önem teşkil eder. Bu çalışmada nazal fraktür tanısı alan hastaların demografik incelenmesi amaçlandı. Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2015–31.12.2019 tarihleri arasında başvurmuş ve nazal fraktür tanısı alan 96 hastayı kapsamaktadır. Bu çalışmada hastaların yaş, cinsiyet, travma tipi, radyolojik istemleri, kosültasyon, reduksiyon, eşlik eden travma, taburcu ve yatış bilgileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların %76'sı erkek, %24'ü kadın idi. En çok düşme sonrası başvuru olduğu görülmüştür. Hastalardan %64.6'sında en sık bilgisayarlı tomografi istemi yapılmış, %26'sına redüksiyon yapılmıştır. Eşlik eden travma %26'ında baş-boyun, %7.3'ünde ekstremitelerde olduğu görülmüştür. Hastaların acil servisten % 91,7'si taburcu edilmiş, 1 hastanın yatışı yapılmıştır. Yaş otalaması 35,87±18,28 yıl idi. Kadınlarda yaş ortalaması 39,52±19,85, erkeklerde ise 34,72±17,74 idi. Kadın ve erkekler arasında yaş grubu açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Acil servise başvuru travma tipine göre yaş grupları arasında anlamlı fark bulundu; 17 yaş altındaki yaş grubunun düşme nedeniyle nazal fraktür varlığı, 18-65 arasındaki yaş grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,024
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the patients who were diagnosed with nasal fractures. The study covers 96 patients who were admitted to the emergency room of Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital between 01.01.2015 and 31.12.2019 and were diagnosed with nasal fracture. In this study, age, gender, trauma type, radiological requests, consultation, reduction, accompanying trauma, discharge and hospitalization were evaluated retrospectively. 76% of thepatients were male and 24% were female. It was observed that the most post-fallapplication. Computerized tomography requests were made most frequently in 64,6% of patients, reduction was made in 26%. Concomitant trauma was observed in head and neck in 26% and extremities in 7,3. %.91,7% of the patients were discharged from the emergency room and 1 patient was hospitalized. The mean age was 35,87 ±18,28 years. The average age in women was 39,52 ±19,85 and 34,72 ±17, in men. No significant difference was found between men and women in terms of age group. There was a significant difference between the age groups according to the type of trauma to the emergency service. The presence of nasal fractures 17 under age was found to be significantly higher than the age group between 18-65 years (p= 0,024