Pectus bar bender and designer software to enhance pectus excavatum surgeries
Pectus excavatum tedavisi için bar bükücü ve tasarım yazılımının tasarlanması
- Tez No: 629674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pectus excavatum göğüs kafesinin içeri doğru çökmesi ile oluşur bu sebeple has- tanın iç organlarının şıkışmasına ve işlevlerini yerine getirememesine sebebiyet verebilir. 1986 yılında Donald Nuss Nuss tekniği olarak da bilinen günümüzdeki en yaygın te- davi yöntemini geliştirmiştir. Nuss tekniği hastanın göğüs kafesinin 2 yanından kesiler açılması ve göğüs kafesinin alması gereken şekilde bükülen bir barın kafes altına yer- leştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi şeklinde bar şekillendirme halen basit el aletlerine benzetilebilecek makineler yardımıyla yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı barın hastaya göre ayarlanması güç olmakta ve doğru şeklin bulunabilmesi için bir- den fazla deneme yapılmaktadır. Bu süreçte batmış olan göğüs kafesinin özellikle kalp ve akciğer gibi hayati organlara temas etme olasılığı vardır. Bazı ameliyatlarda ster- numa yapışan perikardiyum yırtılmak zorunda kaldığından barın kalbe direkt teması söz konusudur. Bütün bu sebeplerden dolayı bu barın en az denemede hastanın göğüs kafesine yerleştirilmesi çok önemlidir. Tedavi aşamasında görülen sorunların azaltıl- ması adına hastanın medikal görüntüleri kullanarak web tabanlı bir yazılım vasıtasıyla bar çizimi yapılmasını ve çizilen barın tasarlanan bükücü makine yardımıyla şekil- lendirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede bükücü ameliyattan önce hastanın DICOM görün- tülerini kullanarak barı doğru bir şekilde bükebilir ve oluşabilecek hatalar önceden düzeltilebilir. Ek olarak, makinenin ameliyat süresini kısaltması, oluşabilecek hayati tehlikeleri azaltılması ve hastanın yaşam kalitesini artırması beklenmektedir. Sistem herhangi bir noktada %8'den daha az hata oranıyla büküm işlemini gerçekleştirmek- tedir. Bu oran danışman cerrah tarafından yeterli görülmüştür. Ayrıca bütün büküm işlemi 28Nm tork üretebilen step motor vasıtasıyla 1 dakikanın altında gerçekleştir- ilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pectus excavatum is caused by inward collapse of the rib cage, which may cause the patient's internal organs to become flush and fail to function. In 1986, Donald Nuss developed the most common treatment method today, also known as the Nuss technique. The Nuss technique is performed by opening incisions from each side of the patient's rib cage and placing a bent bar under the cage as required by the rib cage. It is still made with the help of machines that can be compared to simple hand tools. For this reason, it is difficult to adjust the bar according to the patient and usually more than one attempt is made to find the correct shape. In this process, the submerged rib cage is especially likely to come into contact with vital organs such as the heart and lung. Since the pericardium sticked to the sternum, it has to be torn in some surgeries, where the bar is in direct contact with the heart. For all these reasons, it is very important to place this bar in the patient's rib cage with least trials. In order to reduce the problems seen during the treatment phase, a web-based software using medical images is built to shape the drawn bar along with a bending machine. This allows the bender to bend the bar correctly using DICOM images of the patient before surgery, and any errors that may occur can be corrected beforehand. In addition, it is expected that the machine will shorten the operation time, reduce the number of life- threatening situations and improve the patient's quality of life. The system bends bars with an error rate under 8% at any given point on the bar, which is sufficient according to consultant surgeon. Also, the bending process is completed under 1 minute with the help of 28 Nm stepper motor.