Pektus ekskavatumunminimal invaziv cerrahi tedavisinde paralel ve çapraz yerleştirilen barların sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of placement of bars parallel and crosswise in minimally invasive surgical treatment of pectus excavatum (nuss method modifications)
  1. Tez No: 523411
  2. Yazar: BİHTER SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic Surgery, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Konjenital anterior göğüs duvarı deformitelerinin prezentasyonları çok çeşitli olabilmektedir. Tatmin edici düzelme ancak iyi bir preoperatif planlama ile mümkün olabilir. Bu nedenle pektus ekskavatumun minimal invaziv onarımında çok sayıda modifiye teknik kullanılmaktadır. Bu yazıda kliniğimizde opere olmuş pektus ekskavatum tanılı hastalarımızı Nuss metodu modifikasyonlarını karşılaştırarak inceledik. Materyal ve metot: Bu çalışmada kliniğimizde Ağustos 2005 ile Şubat 2018 yılları arasında Nuss yöntemi ile opere edilmiş 891 hasta incelendi. Hastalar prospektif olarak kaydedilen pektus veritabanından retrospektif olarak değerlendirildi. Marmara Üniversitesi etik kurulu onayı alındı. Nuss metodu kullanılarak, tek veya üç sayıda bar kullanılarak düzelme sağlanmış pektus ekskavatum hastaları (615 hasta) çalışma dışında tutuldu. Çift barlı hastalar (276 hasta) çalışmaya dahil edildi. Paralel yerleştirilmiş çift barlı hastalar ile çapraz yerleştirilmiş çift barlı hastalar yaş, cinsiyet, simetri, aile öyküsü, pektus deformitesine eşlik eden ek anomaliler, operasyon süresi, postoperatif hastane yatış süresi, peroperatif komplikasyonlar, mortalite, morbidite, revizyon gerekliliği yönlerinden karşılaştırıldılar. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 225 paralel ve 51 çapraz bar hastasının ortalama yaşları sırasıyla 20.7 ve 20.09 olarak ölçüldü. Çapraz ve paralel bar yerleştirilmiş hasta gruplarında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Comparison of the results of placement of bars parallel and crosswise in minimally invasive surgical treatment of pectus excavatum (Nuss method modifications) Introduction: The presentations of congenital anterior chest wall deformities can vary widely. Satisfactory recovery can only be achieved with good preoperative planning. Therefore, many modified techniques are used for minimally invasive repair of pectus excavatum. In this article, we compared our patients diagnosed with pectus excavatum in our clinic by comparing Nuss method modifications. Methods: In this study, 891 patients who were treated with Nuss method between August 2005 and February 2018 were studied in our clinic. Patients were evaluated retrospectively from a prospectively recorded pectus database. Marmara University ethics committee approval was taken. Six hundred fifteen pectus excavatum patients whose deformity correction was achieved by using one or three bars were excluded from the study. Two hundred seventy-six double-bar patients were included in the study. Patients with parallel bar placement and patients with cross bar placement were compared in terms of age, sex, symmetry, family history, additional anomalies associated with pectus deformities, operation time, postoperative hospital stay, peroperative complications, mortality, morbidity and revision requirements. Results: The mean age of 225 parallel and 51 cross-bar patients included in the study were measured as 20.7 and 20.09, respectively. There was no statistically significant difference in terms of age and gender between two groups.