Laser induced periodic surface structuring for surface enhanced Raman spectroscopy
Laserli periyodik yüzey yapılandırılma ileyüzey artırımlı Raman saçılması
  1. Tez No: 629689
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞÇE ÖZKARSLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada amacımız, laserle periyodik yüzey yapılandırılmış sıcak noktaların oluşturduğu alan artırımını kullanarak yüzey artırılmış Raman spektroskopi için verimli alttaş yüzeyleri üretmek ve karakterize etmektir. Laserle periyodik yüzey yapılandırma hemen hemen bütün malzemelerde hızlı bir şekilde uygulanabilen, kullanımdaki diğer lithografi tekniklerine göre düşük maaliyetli bir tekniktir. LIPSS uygulanılan yüzeylerin gümüş ile kaplanması yerel plazmon etkisinin gözlemlenmesini ve Raman aktif moleküllerinin saçılmalarıyla gümüş yapıdaki plazmonların etkileşime girmesini sağlamaktadır. Bu şekilde hazırlanan yüzeylerin optic özelliklerini karakterize etmek için, substratların dağınık ve toplam yansıtıcılıkları ölçülecektir. Bu gibi hazırlanan alttaşların beklenen uygulamaları arasında, ince film optoelektronik cihazlar için güçlü alan artırıcı özelliklere sahip fotonik şablonlar bulunur.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to fabricate and characterize efficient substrates of surface enhanced Raman spectroscopy (SERS) utilizing the field enhancement due to hot spots made by recently developed method of laser induced periodic surface structuring (LIPSS). LIPSS is a cost-effective technique for rapid processing of almost any materials compared to conventional lithography methods. Coating of a thin silver film on LIPSS applied substrate surface provides to observe the localized surface plasmon effect for SERS measurement with the use of Raman reporter molecules interacting with silver substrate at the plasmon frequency. In order to characterize the optical properties, diffuse and total reflectivity of the substrates will be measured. Among possible expected applications of such prepared substrates are photonic templates for thin film optoelectronic devices with strong field enhancement properties.