Otomasyon sistemlerinde endüstri 4.0 kapsamında sanal platformlar ile bulut teknolojilerinin entegrasyonu
Integration of cloud technologies with virtual platforms in the scope of industry 4.0 in automation systems
  1. Tez No: 629688
  2. Yazar: BURAK ALP ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, bilgi teknolojileri tarafında yaşanan gelişmelerin endüstride uygulanması doğrultusunda yeni bir dönüşüm yaşanmasını sağlayan Endüstri 4.0 olarak adlandırılan sanayi devriminin endüstriye sağladığı katkılar incelenmiştir. Bu kapsamda yalnızca bir makina veya endüstriyel tesisin üretim süreçlerine dair otomasyon sisteminin geliştirilmesinin ötesinde işletmeye dair satın alma, üretim planlama, lojistik, bakım-onarım, satış gibi tüm birimlerin dijital olarak gerçek zamanlı bir şekilde arasında veri akışının gerçekleştiği bir yapı inşa etme hedefi bulunmaktadır. Bütünüyle entegre bir sistem geliştirerek mevcut operasyonel yapıyı en verimli hale getirmek adına gerçek sistemin beraberinde dijital ikizi olarak adlandırılan birebir sanal modelinin hazırlanması ve geliştirme süreçlerinin hızlandırılması doğrultusunda sanal platformlara gösterilen önem artmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasında sanal platformlar vasıtasıyla oluşturulmuş otomasyon katmanının bulut teknolojileriyle olan çalışması incelenmiş ve bu doğrultuda bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contributions of the industrial revolution called Industry 4.0, which provides a new transformation in line with the application of the developments experienced by information technologies in the industry, are examined. In this context, beyond the development of an automation system for the production processes of a machine or industrial plant, the objective is to build a structure in which the data flow between the units such as purchasing, production planning, logistics, maintenance and repair is realized digitally in real time. The importance given to virtual platforms has been increased in order to accelerate development processes and to develop a fully integrated system in order to make the existing operational structure more efficient and to prepare a virtual model called a digital twin. In this context, the study of automation layer created by virtual platforms with cloud technologies was examined and an application was developed in this thesis.