Multilayer architecture for voltage and frequency control in networked microgrid
Ağ mikrogridinde gerilim ve frekans kontrolü içinçoklu oyuncu
- Tez No: 629716
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Uzaktan taşınması gereken artan güç talebi, Dağıtılmış Enerji Kaynaklarının (DER) hızlı ve etkili bir çözümünü oluşturur. Entegrasyon (DER'ler) yük ve Üretim tarafı arasındaki mesafeyi azaltabilir ve iletim hatlarını, Dağıtımı ve karbon emisyonunu en aza indirebilir. Bu tür zorluklar, her bir alt sisteme bağlı olan yükü ve ana şebekeye verilen ekstra gücü veren farklı tipte (DER'ler) ağa bağlı mikro ızgaralar kullanılarak aşılabilir. Güç sisteminin hataları etkili bir şekilde algılamasına ve kontrol etmesine ve kontrol algoritmalarıyla geçiş yapmasına izin veren mikrogrid, böylece tüm sistem kesintilerden kaçar ve güç geri yükleme sürelerini en aza indirir. Bu çalışmada dört yüklü alt sistemimiz var. Bu çalışmada mikrogrid sistemi, fotovoltaik ve rüzgar türbininin ızgara tarafına bağlı olanı yüklemek için arzu gücü verdiği adalı modda analiz edilir. Bu romanda tüm mikrogrid, güç paylaşımı PID tarafından kontrol edilen bataryaya bağlanmıştır. Her mikro ızgara yük ve ızgara ile bağlanır. Bu romanda yenilenebilir enerji kaynakları, yük için arzu voltajı ve ana şebekeye kalan güç veren rüzgar türbini ve PV'dir. PID kontrol tekniği, çıkış voltajını bir arzu ve standart değerde kontrol edebilir. Hibrid AC mikro şebekenin tüm kontrol stratejileri SIMULINK / MATLAB [1] 'de simüle edilmiştir.Ağa bağlı bir mikro ızgara sistemi, ağa bağlı sistemin güvenilirliğini artırmak için bağlı mikro ızgaralar arasında gücü paylaşma kapasitesine sahip bitişik bir mikro ızgara kümesidir. Ağa bağlı bir mikro ızgara sisteminde, mikro ızgara, senkronize olmayan bir ızgara olan adalı mikro ızgara gibi farklı yapılandırmalarda çalıştırılabilir. bağlı mikro şebeke, senkronize ızgara bağlantılı mikro şebeke ve ağ bağlantılı mikro şebeke
Özet (Çeviri)
The demand of growing power that requirements to be remotely transported creates a fast and effective solution of Distributed Energy Resources (DERs). Integration (DERs) can reduce the distance between load and Generation side and decrease the transmission lines, Distribution and the minimize carbon emission. Such challenges can be overcome by using networked microgrids, in which different type of (DERs) that give the power to load that connected to each subsystem and extra power given to main grid. Microgrid allowing the power system to sense and control the errors efficiently and do switching with control algorithms so that whole system escape blackouts and minimize the power restoration times. In this work we have four subsystems with load. In this work microgrid system is analyzed in islanded mode in which photovoltaic and wind turbine give desire power to load that attached with grid side. In this novel all microgrid are attached with battery whose power sharing is control by PID. Each microgrid is connect with load and grid. In this novel the renewable energy resources are wind turbine and PV that given a desire voltage to load and the remaining power to main grid. The PID control technique can control output voltage at a desire and standard value.All control strategies of the hybrid AC microgrid are simulated in SIMULINK/MATLAB.A networked microgrid system is a cluster of adjacent microgrids that has capability to share power between the connected microgrids in order to increase the reliability of networked system.In a networked microgrid system, microgrid can be operate in different configurations like islanded microgrid, an asynchronously grid-connected microgrid, a synchronously grid-connected microgrid, and networked microgrid