Bir üniversite hastanesine başvuran erişkinlerdeki toplumda gelişen pnömonilerde streptococcus pneumonıae (pnömokok) pnömonisinin rolünün tanımlanması
Identification of the role of streptococcus pneumoniae (pneumococcus) pneumonia in community-acquired pneumonia in adults admitted to A University hospital
- Tez No: 629719
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de toplumda gelişen pnömoni ve bu pnömonilerde S. pneumoniae'nin ne oranda etken olduğunu saptamak amaçlanmıştır. Çalışmamız Kasım 2016 ve Nisan 2019 tarihleri arasında üç kış sezonunda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerinde, servislerde ve yoğun bakımlarda takip edilen seçim kriterlerini karşılayan toplumda gelişen pnömoni hastaları üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya %35,6 hasta poliklinik, %58,4 hasta servisten, %5,9 hasta yoğun bakım koşullarında toplam 101 hasta alınmış ve %64,4'ü erkek cinsiyette, yaş ortalamaları 61 bulunmuştur. En sık şikâyet (%83,2) öksürük sonrasında sırasıyla dispne, üşüme titreme, pürülan balgam çıkarmadır. %72,3 hastada komorbid hastalık olup en sık hastalık sırasıyla diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı saptanmıştır. Hastaların %3,9'u pnömokok aşısı, %18,8'i mevsimsel influenza aşısı, %0,9'u her iki aşıyı yaptırmıştır. Hastaların %26,7'sı düzenli bir şekilde sigara tüketiyordur. Poliklinik hastalarının %85,7'si, yatan hastaların %52,3'ü CURB-65 '0' ve '1' puan almış olup; poliklinik hastalarının %14,2'si, yatan hastaların %47,6'si '2' ve üzeri puan almıştır. En sık sırasıyla unilateral (%47,5), unilober, bilateral, multilober tutulum ve plevral sıvı gözlenmiştir. Hastaların %29,9'unda kan kültürü alınmış olup bunların %3,3'ünde Staphylococcus aureus, %16,6'sında Streptococcus pyogenes ve kontaminasyon denilebilecek türde koagülaz negatif stafilokoklar üremiştir. Hastaların %12,9'unun idrarında Legionella pneumophile antijen testi yapılmış ve hepsi negatif sonuçlanmıştır. %50,9'unda balgam örneklerinde Gram yayması yapılmış ve %3,9 hastada Gr (+) diplokok gözlenmiştir. %56,9'undan balgam kültürü alınmış olup bunların %10,5'inde Staphylococcus aureus, %8,7'sinde Haemophilus influenzae, %3,5'inde Streptococcus pneumoniae üremesi gözlenmiştir. Hastaların tümüne pnömokok üriner antijen testi yapılmış olup pozitif sonuç %7,9 hastada gözlenmiştir. Toplumda gelişen pnömoni yaygın ve potansiyel olarak ciddi bir hastalıktır. Semptom ve bulgular hastada kesin olarak pnömoni varlığını göstermeyebilir. Kullanılan antibiyotikler kültürlerin verimini değiştirebilir. Hızlı tanı testleri toplumda gelişen pnömoni tanı oranlarımızı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the pneumonia in the community and that it was aimed to determine to what extent the factors of S. pneumoniae pneumonia. Our study was conducted on patients with pneumonia developing in the community meeting the election criteria followed in Gazi University Faculty of Medicine Hospital polyclinics, services and intensive care units in three winter seasons between November 2016 and April 2019. A total of 101 patients were enrolled in the study, 35.6% were in outpatient clinics, 58.4% were in hospital, 5.9% were in intensive care conditions, and 64.4% were male, with an average age of 61. The most common complaints (83.2%) are dyspnea, chills, purulent sputum, respectively, after coughing. In 72.3% of patient; diabetes mellitus, coronary artery disease and chronic obstructive pulmonary disease were the most common comorbid diseases, respectively. 3.9% of patients received pneumococcal vaccine, 18.8% had seasonal influenza vaccine, 0.9% had both vaccines. 26.7% of patients regularly smoke cigarettes. 85.7% of outpatient patients and 52.3% of inpatient patients received CURB-65 '0' and '1' scores; 14.2% of outpatient patients and 47.6% of inpatient patients received '2' and above scores. Unilateral (47,5%), unilober, bilateral, multilober involvement and pleural fluid were most commonly observed radiographic findings respectively. 29.9% of the patients received blood cultures, of which 3.3% had Staphylococcus aureus, 16.6% had Streptococcus pyogenes and coagulase negative staphylococci, which could be called contamination. In 12.9% of patients, Legionella pneumophila antigen test was performed and all negative results were obtained, 50.9% had Gram stain done in sputum samples and 3.9% had Gr (+) diplococci. 56.9% had sputum culture and 10.5% had Staphylococcus aureus, 8.7% had Haemophilus influenzae and 3.5% had Streptococcus pneumoniae. All patients were tested for pneumococcal urinary antigen and positive results were observed in 7.9% of patients. Pneumonia, which develops in the community, is a common and potentially serious disease. Symptoms and findings may not indicate the presence of pneumonia in the patient. Antibiotics used can alter the yield of cultures. Rapid diagnostic tests will increase our rates of acquired pneumonia diagnosis in the community.