Enerji sektöründe elektrik tüketim tahmini ve maliyet iyileştirmesi uygulaması
Electric consumption prediction and cost improvement in energy sector
  1. Tez No: 629721
  2. Yazar: SELDA MARMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzün zorlu rekabet koşullarında işletmelerin piyasaya tutunabilmeleri için maliyetlerini mümkün olduğunca azaltması gerekmektedir. Yapılan temel harcamalar arasında enerji bedelleri büyük bir yere sahiptir. İşletmelerin tasarruf edebileceği maliyet kalemleri düşünüldüğünde şüphesiz akla gelebilecek en önemli giderlerden biri enerji maliyetidir. Enerji maliyetlerinde yapılabilecek bir iyileştirmenin olumlu etkisi direkt olarak işletme giderlerinde görülebilecektir. Serbest piyasada katılımcı olarak işlem yapan bir elektrik tüketicisinin, elektrik enerjisi maliyetlerini kontrol altına alabilmesi için öncelikle öngörmesi gereken değer tüketim miktarı olacaktır. Tüketimini doğru tahminleyebilen bir işletme, oluşabilecek enerji maliyetini öngörebilecek ve iyileştirme çalışmalarını bu doğrultuda yönetebilecektir. Bu çalışmada zaman serileri analizi kullanılarak geçmiş tüketim verileri incelenmiş olup gelecekte tüketilecek enerji miktarları tahmin edilmeye çalışılmıştır. Tahmini tüketim miktarlarını gerçeğe en yakın şekilde tahminlemek amaçlanarak enerji maliyetinde bir düşüş hedeflenmiştir. Bu maliyet düşüşünü sağlamak adına enerji dengesizliği minimize edilerek enerji dengesizlik maliyetinin azaltılmasına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's harsh competitive environment, businesses need to reduce their costs as much as possible to hold onto the market. Among the basic expenditures, energy costs have a big place. Considering the cost items that businesses can save, one of the most important expenses imaginable is energy cost. The positive effect of an improvement in energy costs can be seen directly in operating costs. In order to be able to control the costs of electricity, a consumer who trades as a participant in the free market will first have to estimate the amount of consumption. An enterprise that can accurately estimate its consumption will be able to foresee the cost of energy and manage its improving efforts accordingly. In this study, past consumption data is analyzed by using time series analysis and it is tried to estimate the amount of energy to be consumed in the future. In order to estimate the estimated consumption amounts in the most realistic way, a decrease in energy cost was targeted. In order to achieve this cost reduction, energy imbalance was minimized and energy imbalance cost was reduced.