Pliometrik antrenmanların 13-15 yaş arası futbolcularda sürat ve çeviklik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pliometric training on speed and agility in football players between the ages of 13 and 15
- Tez No: 629722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ ALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pliometrik Antrenmanların 13-15 Yaş Arası Futbolcularda Sürat ve Çeviklik Becerilerine Etkisinin İncelenmesi Araştırmada pliometrik antrenmanların 13-15 yaş arası futbolcularda sürat ve çeviklik becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Diyarbakır ilinde bulunan Diyarbakır DSİ spor futbol kulübü ile Diyarbakır 639 spor futbol kulübü oluşturmuştur. Antrenman gurubunu Diyarbakır DSİ spor futbol kulübü, kontrol gurubunu Diyarbakır 639 spor futbol kulübü sporcuları oluşturmuştur. Araştırmaya çalışma gurubunu oluşturan sporcular arasından gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden sporcular oluşturmuştur. Araştırmada sporculara 10m ve 30m sürat testi, illinois çeviklik testi, durarak uzun atlama, dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Pliometrik antrenmanların sürat ve çeviklik özelliklerin üzerine etkilerini belirlenmesi için 8 hafta boyunca haftanın Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere 3 gün ve toplam 80-85 dakikalık % 40-80 şiddeti aralığında antrenman programı uygulandı. Her antrenman haftasının ilk ve son antrenmanlarında pliometrik çalışmalara diğer günlerde sürat ve çeviklik özelliklerin gelişimine yönelik antrenman programı uygulandı. Araştırmadaki sporcuların demografik bilgileri, betimleyici istatistiklerden minimum, maksimum, x̄ (Aritmetik Ortalama) ve SS (Standart Sapma) ile özetlenerek değerlendirilmiştir. Çalışmada üzerinde durulan özellikler bakımından elde edilen veriler faktöriyel düzende tekrarlanan ölçümler analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışmada grup faktörü antrenman grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki seviye, zaman faktörü ise antrenman öncesi, 4. hafta ve 8. hafta olmak üzere 3 seviye şeklindedir. Tekrarlanan ölçümler zaman faktörünün seviyelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada grupların seviye ortalamaları arasındaki farklılıkların belirlenmesinde çoklu karşılaştırma yöntemlerinden“Bonferroni Testi”kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar "p
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Pliometric Training on Speed and Agility in Football Players Between the Ages of 13 and 15 In the study, it was aimed to investigate the effect of pliometric training on speed and agility skills of football player aged 13-15.The working group of the study was Diyarbakır DSI sports football club and Diyarbakır 639 sport football club in Diyarbakır. The training group was made up of Diyarbakır DSİ sports football club, and the control group was Diyarbakır 639 sports football club athletes. Among the athletes who formed the study group, the athletes who voluntarily agreed to participate in the research were formed. In the research, 10m and 30m speed test, Illinois agility test, standing long jumpand vertical jump test were appliedto the athletes. In order to determine the effects of pliometric training on speed and agility characteristics. A training program wasa pplied for 3 weeks,8 days a week, 40-80% intenstiy, for 8 weeks. During the first and last training sessions of each training week, the development of speed an dagility features on other days. The demographic infortmation, of the athletes in the study was evaluated by summarizing the descriptive statistics with minimum, maximumx̄ (Arithmetic Mean) and SS( Standard Deviation). The data obtained in terms, of, the features discussed, in the study were analyzed by repeated measurement analysis te chbique in factorial order. In the study, the group factor is two levels as training group and control group, while the time factor is 3 levels as pre-training, 4 th week and 8 th week. Repeated measur ements were made at the levels of the time factor. In the study, it was analyzed by using ''Bonferroni Test'' , which is one of the multiple comparison methods, in determining the differences between the level averages of the groups.