Institutional investors and firm market performance: A comparative analysis among selected financial markets
Kurumsal yatırımcılar ve firma piyasa performansı: Seçilmiş finansal piyasalar arasında karşılaştırmalı analiz
- Tez No: 629743
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Birçok çalışmalar, kurumsal mülkiyetin firma finansal performansı üzerindeki etkisini incelemiştir, ancak çok az araştırmacı kurumsal yatırımcıların firma pazarına dayalı performans üzerindeki etkisini incelemiştir. Firma piyasa performansı ile kurumsal yatırımcılar arasındaki ilişki sadece çok az ülkede araştırıldığı için çok da açık değildir. ABD ve İngiltere pazarının küresel borsanın önemli bir parçası olduğu bellidir. Dünyada en büyük varlık yöneticileri, kurumsal yatırımcılar neredeyse İngiltere ve ABD merkezli kuruluşlardır. Bu tez, bu yatırımcıların yatırım yaptıkları şirketlerin piyasa değerlerini nasıl etkileyeceklerini araştırmıştır. Bu çalışmada, finansal sektör şirketlerinin piyasa temelli değerleri incelenmiştir. Amaç, kurumsal sahiplik yapısının firmaların mülkiyet profili üzerindeki önemini keşfetmektir. Bu tezde şirketlerin finansal ve stok verileri incelenmiştir. Çalışma, kurumsal yatırımcıların İngiltere ve ABD borsalarındaki finansal sektör şirketlerinin piyasa değeri üzerinde önemli ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu, kurumların yönetim işlevlerini izleme ve kontrol etme yetenekleri ile ilgili olabilir. Firmalar, kurumsal yönetim sistemlerini oluştururken kurumsal yatırımcıların oy haklarını ve sesini ihmal edemezler. Bu tez, kurumsal piyasa yatırımcılarının yatırım ve izleme davranışları ile firma pazar performansının artırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many studies have examined the impact of institutional ownership on firm financial performance, but few researchers have studied institutional investors' effect on the firm-market based performance. The relationship between firm market performance and institutional investors is not clear, because it has been studied so far in a few numbers of countries. It is clear that the US and the UK market is an important part of the global stock market. In the world, the top asset managers, institutional investors are almost the UK and US-based organizations. This thesis has investigated these investors on how to affect their investment companies' market value. In this study, financial sector companies' market-based values are examined. The aim is to discover the importance of institutional ownership structure on firms' ownership profile. In this thesis, companies' financial and stock data have examined. The study demonstrates that institutional investors have a significant and positive impact on the financial sector companies' market value in the UK and US stock markets. This might be regarding the capabilities of institutions in monitoring and controlling functions of management. Firms can not neglect the institutional investors voting rights and voice when the firms build their corporate governance system. In this way, this thesis has been illustrated that firm market performance can be enhanced by the institutional investors' investment and monitoring behaviors.