Arif Nihat Asya'nın şiirlerinde şehir ve medeniyet
City and civilization in the poems of Arıf Nıhat Asya
  1. Tez No: 629771
  2. Yazar: EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Arif Nihat Asya'nın şiirlerine yansıyan şehir ve medeniyet ile ilgili kavramları incelemektir. Arif Nihat Asya, 1904-1975 yılları arasında yaşamıştır. Cumhuriyet döneminden tek partili siyasal yaşamın sonuna kadar süren geçiş döneminde yazmış olduğu şiir, fıkra, rubaileriyle döneminin önemli bir edebiyatçısı olmuştur. Arif Nihat Asya, Milliyetçi şiirleriyle tanınan ve Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak için yazmış olduğu Bayrak şiiriyle“Bayrak Şairi”unvanını almıştır. Şiir hayatına aruz ile başlayan şair özellikle rubai ve gazel nazım biçimleriyle şiirler kaleme almıştır. Özellik rubai nazım şekli şair için çok mühimdir. Rubai nazım şekliyle yazılmış beş kitabı vardır. Arif Nihat Asya, milletimizin derinlerden gelen zelzelelerle sarsıldığı bir dönemde doğması, ilk gençlik yıllarında milletimizin var olma mücadelesi veriyor olması ve şairin Millî Mücadele döneminde Anadolu'da bulunması şiirine önemli tesirler yapar. O bir kültürün yıkılıp bir kültürün kurulmaya çalışıldığı bir geçiş döneminde yaşamış ve onların tesirlerine maruz kalmış insanlardan biridir. Hayatının İstanbul, Konya, Bolu, Adana, Edirne, Kastamonu gibi farklı şehirlerde geçmesi şaire derin bir gözlem gücü kazandırmıştır. Milliyetçi şiirleriyle tanınan şair yurdun güzellikleri, kahramanlık, bayrak, vatan, millet, tarih, din, aşk, doğa güzellikleri şiirlerinin başlıca temalarıdır. Şiirlerinde zaman zaman eleştirel bir anlatımı benimseyen şair her zaman Türklüğü yücelten şiirleriyle bilinir. Arif Nihat Asya'nın ömrünün sonlarına doğru tasavvufa yöneldiği ve mistik şiirler yazdığı bilinmektedir. Şiirlerinde sürekli bir yenilik arayışında olan şair, dış etkenlerden uzak kalan kendine özgü bol renkli bir şiir dünyası oluşturmuştur. Güzel ve zarif benzetmelerinin yanı sıra keskin zekâsı, şakacı mizahının ürünü olan nükteli, hicivli, kelime oyunlarıyla şiirinin üslubunu tamamlayan önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concepts related to the ctiy and civilization reflected in the poems of Arif Nihat Asya. Arif Nihat Asya lived between 1904-1975. The poetry he wrote during the transition period from the republican era to the end of one party political life became an important literaty writer of his era with his ideas and rubais. Arif Nihat Asya was awarded the title of Frag Poet with the poem of Frag, which was known for his nationalist poetry and was written for Adana's liberation day on January 5th. The poet, who started his poetry life with aruz, wrote poems with rubai and gazel styles. Especially, rubai verse form is very important for his poet. Rubai has five boks written in verse form. Arif Nihat Asya has an importat influence on the poetry that our nation was born at a time when it was shaken by deep seted crisis, that our nation was struggling to exist during the first youth years, and that the poet was in Anatolia during the national struggle. He is one of the people who liced in a transition period when a culture was destroyed and a culture was tried to be established and was exposed to their influence. He spent his life in different cities such as Istanbul, Konya, Bolu, Adana, Edirne and Kastamonu which they gave the poet a profound observation power. He is known with his nationalist poems that included homeland beauties, flag, homeland, nation, history, religion, love, and natural beauty poems were the main themes. The poet, who sometimes adopts a critical expression in his poems, is always known for his poems, which glorify Turkishness. It is known that Arif Nihat Asya turned mysticism and wrote mystical poems towards to the end of his life. The poet, who is constantly in search of innovation in his poems, has created a unique and colorful world of poetry that is free from external factors. Besides their beatiful and elegant metaphors, their sharp intelligence, humor, satirical, which are the products of humorist humor, are important elements that complement the sty le of poetry.