Betonarme soğutma kulesi tipi yapıların rüzgâr ve sıcaklık yükü etkileri altındaki davranışı
Behavior of reinforced concrete cooling tower type structures under wind and temperature load effects
  1. Tez No: 629794
  2. Yazar: KILIÇ YASİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS DEVRAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Soğutma kuleleri, başta doğalgaz işletme tesisleri, nükleer enerji ve elektrik santralleri, petrol rafinerileri olmak üzere endüstriyel tesislere soğutma suyu sağlamak amacıyla tasarlanan yapılardır. Ülkemizin ekonomik ve siyasi durumu dikkate alındığında endüstriyel tesislere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda soğutma kuleleri sahip olduğu yapısal özellikler dikkate alındığında rüzgâr yükü, sismik yükler ve sıcaklık yükleri bakımından incelenmesi önem arz etmektedir. Soğutma kulesinin geometrik şekli ve yüksekliğine oranla çok ince kabuk betona sahip olmasından dolayı rüzgâr kuvvetine oranla sismik kuvvetlere karşı daha güvenlidir. Soğutma kuleleri çok yüksek ve büyük çapa sahip yapılar oldukları için rüzgâr kuvvetine maruz kalan büyük bir yüzey alanına sahiptir. Farklı iklim koşulları ve soğutma kulesinin içinde dolaşan sıcak su dikkate alındığında termal etki de soğutma kulelerinde etkin bir rol oynar. Bu bağlamda yapılan bu tez çalışmasında; Soğutma kulesi model parametresi olarak 120, 160, 200 m beton kabuğa 6, 12 ve 18 m olarak seçilen çelik kolonlar 37,5 m/s ve 50 m/s rüzgâr hızları ve bu rüzgâr hızlarında 20oC, 40oC, -40oC ve 30oC-60oC arasında değişen sıcaklıklar kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooling towers are structures designed to supply cooling water to industrial facilities, especially natural gas operation facilities, nuclear power and power plants, oil refineries. Considering the economic and political situation of our country, the need for industrial facilities is increasing day by day. In this context, considering the structural features of cooling towers it is important to consider the wind load, seismic loads and temperature loads in their examination. Since the cooling tower has very thin crust concrete compared to its geometric shape and height, it is safer against seismic forces than wind force. Since cooling towers are very tall structures with large diameters, they have a large surface area exposed to wind force. When climate conditions and hot water circulation in the tower is considered the thermal effects have a big impact for the cooling towers. In this thesis made in this context; Concrete shells of 120, 160, 200 m and Steel columns of 6, 12 and 18m is considered for the modeling of cooling towers, wind speeds of 37,5 m/s and 50 m/s are used and temperatures are picked between 20oC, 40oC, -40oC and 30oC-60oC as parameters. Models are analyzed and their results are evaluated.