Tekil yapıştırılmış termoplastik kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of adhesively bonded single-lap thermoplastics composites
- Tez No: 629798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kompozit malzemeler hafif ve dayanıklı olmaları nedeniyle, günümüzde havacılık, uzay ve otomotiv gibi birçok sanayide kullanılmaktadır. Ancak kompozitler farklı malzemelerden üretildikleri için, farklı sıcaklıklarda bu malzemeler arasında iç gerilmeler meydana gelmekte ve bu gerilmeler bağlantı şekillerine göre farklılık göstermektedir. Bu tez çalışmasında, yüksek yoğunluklu polietilen ve cam elyaf takviyeli polipropilen kompozit malzemeler tekil bindirme yöntemiyle birleştirilerek, farklı sıcaklıklar altındaki mekanik özellikleri, deneysel olarak incelenmiştir. Üretilmiş olan yüksek yoğunluklu polietilen (YYPE) levhalar ve cam elyaf takviyeli polipropilen levhalar tekil bindirme yöntemiyle, farklı kombinasyonlarla birleştirilmiştir. Numunelerin birleşme yüzeyleri 25x25 mm'dir. Elde edilen numunelere 25°C, 50°C ve 75°C altında çekme deneyleri uygulanmış ve çekme dayanımları belirlenmiştir. Deneylerden elde edilen verilerle, farklı birleşme durumları karşılaştırılmıştır. Sıcaklıkla beraber düşük hızlı darbe etkisini de incelemek amacıyla, numunelere 5J ve 10J enerji değerinde, darbe testi uygulanmış ve darbe davranışları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, artan sıcaklıkla beraber numunelerin çekme mukavemetinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Composite materials are used in many industries such as aviation, aerospace and automotive as they are light and durable nowadays. However internal stresses occur between these materials at different temperatures and these stresses are different according to the their connection types, since composites are produced from different materials. In this thesis, high density polyethylene and glass fiber reinforced polypropylene composite materials are combined with the single lap method and their mechanical properties under different temperatures are investigated, experimentally. Produced high density polyethylene (HDPE) sheets and glass fiber reinforced polypropylene sheets are combined with single lap method with different combination. The bonding surfaces of the specimens are 25x25 mm. Tensile tests were performed to the specimens under 25°C, 50°C and 75°C and tensile strengths were determined. Different bonding types of composites were compared with experiments data. In order to investigate the temperature effect along with the low velocity impact, the impact tests were carried out at an energy level of 5 and 10J. According to the results, the tensile strength of the specimens decreased with increasing temperature.