Maximal page crossing number of embedded closed legendrian surfaces in closed contact 5-manifolds
Kapalı kontakt 5-manifoldlarda gömülü kapalılegendrian yüzeylerin maksimum sayfa geçişme sayısı
- Tez No: 629797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amacımız; bir kapalı, kontakt $5$-manifoldun $(B, f)$, open book yapısını kullanarak, her bir kapalı, yönlendirilebilir Legendrian alt yüzeyi için yeni bir Legendrian izotopi değişmezi tanımlamaktır. Böyle bir Legendrian alt manifoldu $L$ ve sabit bir $X$ sayfası için Legendrian izotopiler altında değişmez olan ve bağıl maksimum sayfa geçişme sayısı olarak adlandırılan bir tamsayı atanabileceğini göstermek istiyoruz. Ayrıca, bu değişmezin sayfadan bağımsız yeni bir değişmeze genişletilebileceğini göstermek istiyoruz. Yani böyle bir Legendrian alt manifoldu için Legendrian izotopiler altında değişmez olan ve mutlak maksimum sayfa geçişme sayısı olarak adlandırılan bir tamsayı atanabileceğini göstereceğiz. Bu yeni değişmez Thurston-Bennequin değişmezi tarafından ayırt edilemeyen standart $5$-kürelerin Legendrian yüzeylerini ayırt etmeye yardımcı olur. Bu değişmezlerin tanımını verip iyi tanımlı olduklarını gösterdik. Ayrıca, tanımlanan bu sayıların Legendrian izotopiler altında korunduğunu gösterdik. Son olarak tanımlanan bu değişmezler için bir örnek verdik.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to introduce a new Legendrian isotopy invariant for any closed orientable Legendrian surface $L$ embedded in a closed contact $5$- manifold $(M, \xi )$ which admits an“admissable”open book $(B, f)$ (supporting $\xi$) for $L$. We show that to any such $L$ and a fixed page $X$, one can assign an integer $M\mathcal{P}_{X}(L)$, called“Relative Maximal Page Crossing Number of $L$ with respect to $X$”, which is invariant under Legendrian isotopies of $L$. We also show that one can extend this to a page-free invariant, i.e., one can assign an integer $M\mathcal{P}_{(B,f)}(L)$, called“Absolute Maximal Page Crossing Number of $L$ with respect to $(B, f)$”, which is invariant under Legendrian isotopies of $L$. In particular, this new invariant distinguishes Legendrian surfaces in the standard five-sphere which can not be distinguished by Thurston-Bennequin invariant. We give definitions of $M\mathcal{P}_{X}(L)$ and $M\mathcal{P}_{(B,f)}(L)$ and show that the invariants are well defined. Also, we show that they are preserved under Legendrian isotopies of $L$. Finally, we give an example about these invariants.