Kuzey marmara otoyolunun Kocaeli ilindeki hava kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of north marmara highway on Kocaeli air quality
- Tez No: 629801
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Teknolojinin beraberinde getirmiş olduğu önemli çevre problemlerinden birisi de motorlu taşıtların neden olduğu çevre kirliliğidir. Motorlu taşıt kaynaklı, taşıtın özelliklerine göre atmosfere salınan partiküler madde (PM), uçucu organik maddeler (VOC), azot oksit (NOx) ve karbon monoksit (CO) gibi emisyonlar hava kirliliğinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 2020'de bitmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolunun Kocaeli İli'nde hava kalitesine yapacağı etkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla otoyolun trafik kaynaklı emisyonlarının envanteri çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında değerlendirilen emisyonlar NOX, SO2, CO, CO2, PM ve NMVOC emisyonları olup envanterleme için kullanılan metot Tier 1 olarak belirlenmiştir. 2018 yılında Anadolu Otoyolu ve D100 Karayolunu kullanan taşıt sayıları baz alınarak 2020 yılında bitmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu'nu kullanacak taşıt sayıları için belirlenen iki ayrı senaryo ile hava kalitesine etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla hesaplanan taşıt kirletici yükleri AERMOD hava dağılım modeline girilerek belirlenen kirleticiler için yer seviyesi konsantrasyonları belirlenmiş ve kirletici dağılım haritaları oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar bölgede ölçülen mevcut hava kalitesi değerleri ile karşılaştırılarak otoyolun hava kirliliğine yapacağı katkı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic emissions and their impact on the air quality are significant environmental problems brought into by our modern life and technology. Pollutants emitted from the vehicles such as particulate matter (PM), volatile organic compounds (VOC), nitrogen oxides (NOx) and carbon monoxside (CO) make considerable contribution to ambient air pollution in cities. The study includes assessment of the impact of North Marmara Highway, that is planned to be completed and opened in 2020, on the air quaity of Kocaeli. For this purpose, an emission inventory of motor vehicles was developed firstly. Inventory study included the pollutants of NOX, sulfur dioxide (SO2), CO, CO2, PM ve non-methane VOC (NMVOC), and Tier 1 method was used in the calculations. The effects of the new highway on the ambient air quality were evaluated according to two different scenarios by using the number of vehicles that will use the North Marmara Highway which is the planned to be completed in 2020 based on the number of vehicles using the Anatolian Highway and D100 Highway in 2018. For assessment, AERMOD air dispersion model was used to estimate the ground level concentrations of the pollutants by using pollutant emission rates calculated by corresponding emission factors, and pollution maps were obtained. Then the results were evaluated in comparison to the current pollutant levels measured in the monitoring stations in Kocaeli and contribution of the highway emissions was assessed.