Kocaeli Kandıra ilçesinde fındık üretim potansiyelinin ve yetiştiricilik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of hazelnut production potential and growing properties in Kocaeli Kandıra district
- Tez No: 629800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEKBER SÜLÜŞOĞLU DURUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yetiştiriciliği yapılan fındık üretimi ile ilgili bölgedeki yetiştiricilik özelliklerinin, mevcut verilerle ortaya konulması ve fındık üretimiyle ilgili karşılaşılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri getirilmesidir. Bu amaçla, Kandıra ilçesinin doğusunda ve batısında en fazla fındık üretimini gerçekleştiren 14 adet köyde 126 adet fındık üreticisi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Elde edilen veriler ile bölgedeki fındık bahçelerinin ortalama büyüklüğü, üretimde kullanılan gübre çeşitleri, yapılan kültürel uygulamalar belirlenmiş, üretim ile ilgili yaşanılan problemler ortaya konularak öneriler sunulmuştur. Bölgede fındık bahçelerinin toplam araziler içerisinde büyük yer kapladığı belirlenmiş bunun ilçenin batısındaki köylerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ekonomik olarak kaliteli olarak değerlendirilen palaz, tombul ve foşa fındık çeşidinin batı bölgesindeki köylerde daha yoğun olduğu bulunmuştur. Bölgede fındık üreticisinin bahçelerin oldukça yaşlı olduğu, gençleştirme çalışmaları ile verimin artırılabileceği belirlenmiştir. Üreticilerin yetiştiricilik konusunda bilgi eksikliklerinden kaynaklanan problemlerin, eğitim ve yayım çalışmaları giderilmesi gerekliliği ön plana çıkmıştır. Sezon içerisinde fındık taban fiyatlarının geç ya da çok erken açıklanmasından kaynaklanan fiyat düşüklüğü üreticiler açısından en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the growing characteristics of the hazelnut production in the region related to hazelnut production in the Kandıra district of Kocaeli, with the current data and to propose solutions for the problems encountered in hazelnut production. For this purpose, face-to-face questionnaires were conducted with 126 hazelnut producers in 14 villages producing the most hazelnut production in the east and west of the Kandıra district. With the data obtained, the average size of hazelnut gardens in the region, the fertilizer types used in production, the cultural practices made, and the problems encountered regarding the production were presented and suggestions were presented. It has been determined that hazelnut gardens occupy a large place in the total lands in the region and this is more in the villages in the west of the district. Palaz, Tombul and Foşa hazelnut varieties, which are evaluated as economically high quality, were found to be more intense in villages in the western region. It has been determined that the hazelnut producers' gardens are quite old in the region and the efficiency can be increased by rejuvenation works. The problems arising from the lack of knowledge of producers about aquaculture, training and extension studies have come to the fore. The low price arising from late or very early announcement of hazelnut base prices during the season is the most important problem for producers.