Multiparametrik meme manyetik rezonans incelemede kontrastlanma paterni, difüzyon ve apparent difüzyon katsayı (ADC) değerleri ile meme kanseri grade, reseptör statüsü, proliferasyonu ve moleküler subtipi arasındaki tanısal ilişki
Diagnostic relationship between contrast enhancement pattern, diffusion and apparent diffusion coefficient (ADC) values with breast cancer grade, receptor status, proliferation and molecular subtype in multiparametric breast magnetic resonance i̇maging
  1. Tez No: 629815
  2. Yazar: SERHAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN GÜNBEY KARABEKMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pathology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; multiparametrik meme manyetik rezonans görüntülemede morfolojik özellikler, difüzyon ağırlıklı görüntülerden elde olunan ADC değerleri ve kontrast eğrisi ile meme kanseri histolojik grade, moleküler reseptör statü ve moleküler subtipi arasındaki tanısal ilişkiyi incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Ocak 2014 ile Nisan 2020 arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Radyoloji kliniğine başvuran, yapılan görüntüleme ile BİRADS 4 ve 5 tanısı alıp multiparametrik meme manyetik rezonsans görüntüleme ve meme biyopsi yapılan; sonucu malign olarak gelmiş histolojik ve moleküler olarak sınıflandırılan 71 hasta dahil edilmiştir. Bu çalışmayla hastaların yaşı, patolojik tanıları, tümör derecesi ve lokalizasyonu, morfolojik özellikleri, kontrast eğri kinetikleri ve ADC değerleri ile tümör boyutu, histolojik ve nükleer grade, lenfovasküler invazyon, moleküler prognostik faktörler olarak değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı uygun istatiksel formatlar kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: İncelenen gruptaki ortalama yaş 55.1'dir. Ortalama tümör çapı ise 17.3 mm ölçülmüştür. Histolojik grade 1 ile 3 arasında ADC değerleri açısından anlamlı istatiksel farklılık saptanmıştır (p: 0.038). Ayrıca grade 1 ile grade 2-3 arasındaki ADC değerleri arasında anlamlı istatistiksel farklılık saptanmıştır(p:0.021). Histolojik Grade 2 ve 3 tümörlerde, Grade 1 tümörlere göre tip 2 ve 3 kontrastlanma eğrisi istatiksel olarak yüksek ve anlamlı bulunmuştur (p:0.021). Kinetik eğri ve ADC değerleri birlikte değerlendirildiğinde Tip 2 ve Tip 3 kinetik eğrileri olan lezyonların ADC değerleri Tip 1 kinetik eğrileri olan lezyonlara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük ölçülmüştür (p: 0.014).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The purpose of this study is the diagnostic relationship between breast cancer histological grade, molecular receptor status and molecular subtype with breast carcinoma morphological features, ADC values obtained from diffusion-weighted images and contrast curve in multiparametric breast magnetic resonance imaging. MATERİALS AND METHOD: In this study; 71 patients who applied to Ankara Atatürk Training and Research Hospital and Ankara Bilkent City Hospital Radiology Clinic and biopsy proved invasive breast cancer were included between January 2014 and April 2020. İn this study, patient age, pathological diagnoses, tumor grade, morphological features, contrast curve kinetics and ADC values, tumor size, histological and nuclear grade, lymphovascular invasion, estrogen and progesterone receptor expression, HER-2 receptor degree, Ki- 67 molecular prognostic factors were evaluated. The findings obtained in the study were analyzed using appropriate statistical program formats with IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey). FINDINGS: The average age in the examined group is 55.1. Mean tumor diameter was measured as 17.3 mm. A statistically significant difference was observed in ADC values between normal breast tissue and malignant lesion. There was a statistically significant difference between histological grade 1 and 3 in terms of ADC values (p: 0.038). In addition, a significant statistical difference was found between ADC values between grade 1 and grade 2-3 (p: 0.021). Histological Grade 2 and 3 tumors, type 2 and 3 enhancement curves were statistically higher and significant compared to Grade 1 tumors (p: 0.021). When the kinetic curve and ADC values were evaluated together, ADC values of lesions with Type 2 and Type 3 kinetic curves were statistically significantly lower than those with Type 1 kinetic curves (p: 0.014).