Pepino (Solanum muricatum aiton) bitkisinde çelik alma zamanı ve indol bütirik asit (IBA) uygulamalarının fide gelişimine etkisi
The effect of indole butyric acid (IBA) application and collecting time on cutting growth of pepino (Solanum muricatum aiton) plant
- Tez No: 629834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pepino (Solanum muricatum Aiton) bitkisi çeliklerinin köklendirilmesinde farklı dikim zamanları, İndol bütirik asit (IBA) dozları ve IBA ile muamele sürelerinin etkilerinin incelendiği bu çalışma, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Meslek Yüksekokulu'na ait serada iki yılda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk yılında üç farklı zamanda ( Şubat, Mart ve Nisan) alınan çelikler dikimden önce altı farklı dozda IBA çözeltisine (0 (kontrol), 2000, 4000, 6000, 8000 ve 10000 ppm) 5 dakika süreyle daldırılmışlardır. Araştırmanın ikinci yılında, ilk yılda elde edilen verilere dayanarak (Şubat ayında alınan çelikler) dikimden önce dört farklı dozda IBA çözeltisine (0 (kontrol), 100, 250 ve 500 ppm), üç farklı süreyle daldırılmışlardır (5 sn, 1dk ve 5dk). Her iki yılda da çeliklerde köklenme ve fide gelişimi ile ilgili parametreler incelenmiştir. Çalışmanın ilk yılında elde edilen sonuçlar köklenme oranının sırasıyla; Nisan'da alınan çeliklerde %100, Şubat'da alınan çeliklerde %93,33, Mart'ta alınan çeliklerde % 90 olmak üzere üç çelik alma zamanında da; kontrol gruplarında (0 ppm IBA) en yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlar aynı zamanda artan IBA dozlarının araştırmanın ilk yılında dikkate alınan özelliklerin tamamını olumsuz etkilediğini ortaya konmuştur. Çalışmanın ikinci yılında da ilk yılında olduğu gibi IBA uygulaması çeliklerin köklenme oranını düşürmüştür. IBA uygulanmayan çeliklerde köklenme oranı %100 olurken, bu oran 100, 250, 500 ppm IBA çözeltilerine 5sn. batırılan çeliklerde %96,67'ye düşmüş, 1 dk. süreyle batırmada oranlar % 93,33 ile %96,67 arasında değişmiştir. IBA uygulanan çeliklerle karşılaştırıldığında, uygulama yapılmayan çeliklerden köklenme ve büyüme ile ilgili tüm kriterler bakımından daha iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of collecting times, Indole Butyric Acid (IBA) doses and treatment durations with IBA on the growth of pepino (Solanum muricatum Aiton) cuttings were investigated. in a two year study in a greenhouse on the lands of Kocaeli University Arslanbey Vocational School. In the first year of the study, cuttings collected on three different times (February, March and April) were dipped in six different doses of IBA solutions ( 0(control), 2000, 4000, 6000, 8000 and 10000 ppm) for 5 mınutes before planting. In the second year of the study, based on the data obtained in the first year of the experiment, cuttings harvested in February were dipped in four different doses of IBA solution (0, 100, 250 and 500 ppm) for three different durations (5 sec., 1 min. and 5 min.) before planting. Traits releted to rooting and cutting growth were investigated in both years. In the first year of the study, result showed that rooting percentages were highest in control groups (0 ppm IBA) in all cutting collecting times, producing 100% rooting in April, 93.33% rooting in February and 90% rooting in March, respectively. Result also showed that increasing IBA doses adversely affected all traits evaluated in the first year of the experiment. In the second year of the study, as in the first year of the study, IBA treatments decreased the rooting of the cuttings. While the rooting percentages were 100% in non- tretated cuttings, with the cuttings dipped in 100, 250 and 500 ppm doses of IBA for 5 seconds, rooting percentages declined to 96.67% and for 1 minute dipping it varied between 93.33% and 96.67% in comparison to IBA treated cuttings, all rooting and growth related traits were higher with non-treated cuttings.