Pepino (solanum muricatum aiton) bitkisinde farklı gübre kombinasyonlarının bitki gelişimi ve verim üzerine etkileri
The effect of different fertilizer combinations on growth and yield of pepino (solanum muricatum aiton) plant
- Tez No: 630192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma farklı gübre kombinasyonlarının Pepino (Solanum muricatum Aiton)'da bitki gelişimi ve verim üzerine etkisini araştırmak amacıyla açık tarla koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada, farklı azot (5,99; 10,79 ve 16,36 kg/da), fosfor (5,99; 30,29 ve 35,87 kg/da P2O5 olarak) ve potasyum (5,99 ve 37,97 kg/da K2O olarak) seviyelerinin yanı sıra humik asit (39,9 L/da) ve mikro besin karışımını da (1,33 kg/da) içeren altı gübre kombinasyonu vejetasyon boyunca 12 seferde uygulanmıştır. Vejetasyon periyodu sonunda bitki büyümesi ve verim ile ilgili olarak bitki boyu, gövde çapı, ana dal sayısı, yan dal sayısı, yaprak sayısı, çiçek salkım sayısı, çiçek sayısı, bitki yaş ağırlığı, sürgün yaş ağırlığı, meyve sayısı, meyve çapı, meyve boyu ve meyve ağırlığı, meyve verimi karakterleri değerlendirilmiştir.16,36 kg/da N + 35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humik asit +1,33 kg/da mikro element gübre karışımı kombinasyonu bitki boyu (83,33 cm), bitki gövde çapı (13,39 cm), bitkide çiçek salkımı sayısı (23,75 adet), bitkide çiçek sayısı (229,08 adet), meyve çapı (7,20 cm), meyve boyu (8,41 cm) ve meyve ağırlığı (168,90 g) kriterleri bakımından en yüksek değerleri vermiştir. Diğer yandan 16,36 kg/da N + 35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humik asit kombinasyonu ise, yan dal sayısı (25,08 adet), bitki yaş ağırlığı (1020 g), sürgün yaş ağırlığı ( 833 g), meyve sayısı (2,83 adet) ve meyve verimi (1209 kg/da) açısından diğer uygulamalardan daha yüksek değerleri vermiştir. Denemenin sonuçları agronomik verim, yani meyve verimi açısından değerlendirildiğinde, 16,36 kg/da N + 35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O + 39,9 L/da humik asit, 16,36 kg/da N+35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 l/da humik asit +1,33kg/da mikro element gübre karışımı, 10,79 kg/da N+30,29 kg/da P2O5+5,99 kg/da K2O ve 5,99 kg/da N+5,99kg/da P2O5+5,99 kg/da K2O gübre kombinasyonlarının uygulandığı parsellerden, sırasıyla 1209 kg/da, 1063 kg/da, 990 kg/da ve 917 kg/da, en yüksek verimlerin elde edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to investigate the effects of different fertilizer combinations on plant growth and yield of Pepino (Solanum muricatum Aiton) in open-field. A total of six different fertilizer combinations; including humic substances (39,9 l/da) and micro fertilizer mix (1,33 kg/da) in addition to different nitrogen (5,99; 10,79 and 16,36 kg/da), phosphorus (5,99; 30,29 and 35,87 kg/da as P2O5) and potassium (5,99 and 37,97 kg/da as K2O) doses in 12 split applications were realized throughout the vegetation period in the experiment. At the conclusion of the experiment, plant growth and yield parameters in terms of plant height , stem diameter, main branch number, side shoot number leaf number, number of inflorescences, number of flower, plant fresh weight , shoot fresh weight, fruit number, fruit diameter, fruit length, fruit weight and yield were evaluated. Fertilizer combination of 16,36 kg/da N+35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humic substances +1,33 kg/da micro fertilizer mix gave the highest results with regard to plant height (83,33 cm), stem diameter (13,39 mm), number of inflorescences (23,75) number of flower (229,08), fruit diameter (7,20 cm), fruit length (8,41cm) and fruit weight (168,9 g). Fertilizer combination of 16,36 kg/da N+35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humic substances, on the other hand, gave the higher results in respect to side shoot number (25.08), plant fresh weight (1020 g), shoot fresh weight (833) fruit number per plant (2,83) and fruit yield (1209 kg/da) than all the other fertilizer combinations. When results of the experiment evaluated in terms of agronomic yield, that is fruit weight, it can be concluded that the highest results obtained from plots treated with the 16,36 kg/da N+35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humic substances, 16,36 kg/da N+35,87 kg/da P2O5+37,97 kg/da K2O +39,9 L/da humic substances +1,33 kg/da micro fertilizer mix, 10,79 kg/da N+30,29 kg/da P2O5+5,99 kg/da K2O and 5,99 kg/da N+5,99 kg/da P2O5+5,99 kg/da K2O fertilizer combinations were 1209 kg/da, 1063 kg/da, 990 kg/da and 917 kg/da, respectively.